Odložit dítě do schránky? Sporné řešení je tady

Ve zdi budovy soukromého gynekologického zařízení GynCentrum v Praze-Hloubětíně je schránka podobná trezoru. Někdo ji otevře, vloží dovnitř dítě a rychlým krokem odchází.
Asi tak to může probíhat u prvního českého babyboxu, schránky, do které mohou matky dát své děti, o něž nejsou schopny se postarat. Ačkoliv vznikla bez zákonné úpravy a její účinnost je sporná, od včerejška je k dispozici.
"O zřízení schránky ve zdi Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře usilujeme již rok. Zkomplikoval to postoj ministerstva zdravotnictví. Tak jsme se obrátili na soukromou kliniku a schránka byla do měsíce hotová," říká ředitel nadačního fondu Statim Ludvík Hess, který umístění babyboxu zařídil.
Ministerstvo zdravotnictví existenci babyboxů nadále odmítá. "Rozhodně to nepodporujeme. Odložení dítěte je v podstatě trestný čin, a pokud matka dítě nechce, lze to řešit i jinak. Může například rodit anonymně," tvrdí Jana Kocová z tiskového odboru ministerstva. "Není možné, aby stát podporoval beztrestnost nezodpovědného jednání rodičů."
Zda je odložení dítěte do babyboxu trestným činem zanedbání povinné výživy nelze přesně posoudit, jelikož pro tuto situaci neexistuje žádná zákonná norma. Zastánci i odpůrci babyboxů mají své vlastní výklady.
Mnoho dětí do schránky ani nedoputuje, protože rodička v porodním stresu nenajde sílu s dítětem někam jít a schránku hledat. "Neumím říct, kolik dětí se v babyboxu objeví. Je možné, že zůstane po dva roky prázdný," uvažuje Hess. Přesto je to podle něj další možnost, jak zachránit alespoň nějaké novorozence.
Ministerstvo se však obává, že do schránek budou odkládány především děti cizinek, pocházejících například ze zemí, kde není povolena interrupce, nebo děti postižené, které vyžadují finančně příliš náročnou péči.
"Dokážu pochopit argument, že dítě má podle Úmluvy o právech dítěte právo na to znát své rodiče, ale stejná úmluva nijak nerozlišuje děti podle národnosti nebo zdraví. Pokud bych uznal všechny argumenty ministerstva, tak tento prostě ne," brání babyboxy Hess.
Nejvíce schránek pro odložené děti je v Německu. V roce 2000 tam byla umístěna první "Baby klappe" a v dnešní době jich je skoro sedmdesát. Matky do nich odložily kolem sta dětí. Další jsou v Rakousku, Švýcarsku, Itálii, i na Slovensku.

Jak funguje babybox
Je opatřen dvířky, která lze otevřít jen jednou, dokud stálá služba neodebere dítě zevnitř. Je v něm teplota 37 řC. Pro osobu, která dítě do schránky dává, je tam lístek s informací, co se bude dít dál a jak dítě případně získat zpět. Po uzavření schránka přivolá odborný personál.