Vláda dnes pověřila premiéra Jiřího Paroubka, aby na červnovém summitu EU navrhl prodloužení lhůty k dokončení ratifikačního procesu evropské ústavy po roce 2006. Premiér to během zasedání vlády sdělil novinářům. Již na předchozí koaliční schůzce dostal premiér mandát, aby prosazoval na summitu EU v Bruselu pokračování ratifikačního procesu evropské ústavy. Navrhnout má rovněž takové řešení, které usnadní pozici zemí, jež dokument napoprvé neschválily. Lidovci však nepřesvědčili sociální demokraty a unionisty, že se má dočasně pozastavit informační kampaň o evropské ústavě.


Předseda lidovců Miroslav Kalousek po koaliční schůzce prohlásil, že ministři jeho strany návrh na přerušení kampaně předloží na vládě - očekává ale, že je zbytek kabinetu přehlasuje. "Neměli jsme a nemáme společný názor na pozastavení kampaně," zdůraznil.


"Jedním (z možných řešení) je prodloužení ratifikačního období ze dvou na tři roky," sdělil novinářům místopředseda US-DEU František Pelc.


Sociální demokracie podle Kalouska navíc odmítla zúčastnit se schůzky všech demokratických stran, na níž měli politici projednat českou pozici po francouzském odmítnutí euroústavy. Šéf ČSSD Stanislav Gross prohlásil, že občané mají právo získat informace a že ratifikační proces by měl pokračovat. Opoziční ODS tvrdí, že po francouzském "ne" je ústava definitivně neplatná a schvalování nemá smysl. Kalousek řekl, že takový názor občanských demokratů je předčasný a navíc ohrožuje myšlenku evropské integrace.


Česko by mělo 16. června vystoupit se svým stanoviskem v Bruselu na summitu Evropské unie. "Česká republika by měla na toto jednání jet jako země usilující o to, aby se dokončil ratifikační proces (evropské ústavní smlouvy)," sdělil před schůzkou ve Strakově akademii vicepremiér a první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Otázku, zda má pokračovat ratifikační proces, vyvolalo odmítnutí euroústavy ve francouzském referendu. Podmínkou přijetí dokumentu je totiž jeho ratifikace všemi 25 členskými zeměmi EU. Vládní lidovci již v úterý uvedli, že Česká republika potřebuje čas na rozhodnutí, jak dále postupovat v informační kampani. To vyvolalo nesouhlasné reakce koaličních partnerů. Vláda dosud prosazovala ratifikaci v referendu, na osvětu jen letos vyčlenila 80 milionů korun.


"Do té doby, než bude zcela jasné, jak dál, tak bychom asi měli pozastavit kampaň jak přesvědčovací, tak negativní," zopakoval před schůzkou předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Podle něho ale nejde o koaliční spor: "Jde o stanovisko. Pokud to někdo chápe jako spor, pak je potřeba trpělivě vysvětlovat, že to tak není."


Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) soudí, že bez ohledu na postoj Francouzů mají čeští občané právo se k euroústavě vyslovit a mají také mít možnost získat o smlouvě dostatek informací. Podle něho výzvy lidovců narušují koaliční spolupráci.