Lachnitovy pronájmy: obvinění po letech

Téměř tři roky policie zkoumala, jestli vůbec někoho stíhat za prokazatelně nevýhodné pronájmy budov, které spravovalo Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Petra Lachnita. Přesto první obvinění padlo až nyní.
Auditorská firma najatá Lachnitovým nástupcem přitom už před dvěma lety jasně dospěla k závěru, že ministerstvo postupovalo nehospodárně a řada smluv byla pochybných. Nové vedení ministerstva dokonce několik pronájmů vypovědělo a s firmami se dnes soudí.
"Nebylo to žádné záměrné protahování, jde o složitou věc," odmítá průtahy mluvčí protikorupční služby Jana Moravcová.
Trestní stíhání se zatím týká jen bývalého šéfa Lachnitova kabinetu Petra Krejčího, který tehdy smlouvy o pronájmu prostor v pražské Pařížské ulici ministrovi předložil.
"Necítím se vinen a podám si proti obvinění stížnost," řekl Krejčí, který dnes vede kabinet ministrovi zemědělství.
Roli samotného Petra Lachnita dosud úřady definitivně neobjasnily. Státní zástupce Pavel Suchánek své rozhodnutí stíhat Lachnita oznámil už loni v říjnu, zatím se tak ale nestalo. Byť ministr vnitra František Bublan nedávno ve sněmovně tvrdil, že jasno bude v příštích týdnech. "Rozhodnutí, zda bude obviněn i Petr Lachnit, dosud nepadlo. Kdy se tak stane, teď neumím říci," uvedl včera Suchánek.
Sám Lachnit jakékoli pochybení už roky odmítá. "Vtip je v tom, že nevím o žádných nevýhodných pronájmech a nemám ani co komentovat," reagoval před časem v HN.
Včera nezvedal telefon a obvinění svého bývalého podřízeného tedy nekomentoval. Lachnit už několik let považuje za výhodnou například smlouvu, která by stát připravila až o deset miliónů korun. Jde o pronájem hotelu s vyhlášenou restaurací poblíž pražského Karlova mostu. Lachnit svým podpisem prodloužil pronájem této lukrativní nemovitosti za devatenáct tisíc korun měsíčně. Tato suma v této lokalitě odpovídá měsíčnímu pronájmu padesátimetrového bytu.

Jak ministerstvo pronajímalo budovy

Hotel Vojanův dvůr. Smlouvu na pronájem pražského hotelu a restaurace na turistické stezce u Karlova mostu prodloužil Petr Lachnit těsně před svým odchodem. Firma Alpa měla pro příštích pět let platit měsíční nájemné 19 tisíc. Podle pozdějšího zjištění auditorů stát na smlouvě tratil dvacet sedm miliónů.
Dům na pražských Vinohradech. Soukromá firma měla dům k dispozici za roční nájemné 236 tisíc korun, což v této lokalitě odpovídá nájmu za dva třípokojové byty.
Obchody v Pařížské ulici. Smlouva zaručila soukromé společnosti pronájem luxusních obchodů v Pařížské ulici, která platí za nejdražší ulici v Praze, v podstatě jen za jejich údržbu.
Škody za desítky miliónů. Po Lachnitově odchodu nové vedení ministerstva vyčíslilo škody za nevýhodné pronájmy na 150 miliónů a začalo smlouvy vypovídat. "Z doby, kdy ministerstvo řídil Petr Lachnit, je toho nejvíc," konstatoval tehdejší mluvčí ministerstva Petr Dimun.