Obyvatelé Francie včera v referendu zamítli evropskou ústavu. Průzkumy zveřejněné po uzavření volebních místností ve 22:00 ukázaly, že proti jejímu přijetí hlasovalo asi 55 procent voličů. Porážku euroústavy přiznal v televizním vystoupení i prezident Jacques Chirac.
Francouzské "ne" otevřelo krizi v Evropské unii - ústava totiž nemůže platit, pokud ji neschválí všech 25 členských států.
"Je to velmi smutný výsledek pro Francii i Evropu," řekl Dominique Strauss-Kahn, bývalý ministr financí, který se výrazně zasazoval o schválení návrhu. Jeho stranický kolega Laurent Fabius se naopak netajil nadšením. Fabius, který stál v čele tábora levicových odpůrců, prohlásil, že Evropa by měla výsledek uvítat. "Bude to příležitost zopakovat si přípravu smlouvy a napsat lepší," zopakoval svůj oblíbený argument.
Bruselští představitelé v minulosti takové řešení vylučovali. Včera večer se sešlo vedení Evropské komise, předběžné výsledky referenda ale nikdo z něj bezprostředně nekomentoval.

Krize i ve Francii
Pařížský politolog Jacques Rupnik označil výsledek za pokračování nepříznivého trendu francouzské politiky. "Vnímám naznačený výsledek jako paralelu na prezidentské volby z roku 2002, kdy postoupil do 2. kola Le Pen," uvedl Rupnik. Francouzi hlasují proti neoblíbené vládě, tentokrát to odnesla evropská ústava.
"Bylo to patrné, že voliči chtějí hlasovat proti premiérovi i prezidentovi," řekl Rupnik.
Jasné zamítnutí ústavní smlouvy EU je těžkou zkouškou pro Francii a "skutečným zklamáním", prohlásil francouzský ministr zahraničí Michel Barnier. "Ne" naznačovaly poslední předvolební průzkumy, očekával se ale o něco těsnější výsledek.
"Není teď vyloučené, že ústavu neschválí ani další země," říká Rupnik. Připomíná, jak složité bylo dávat dohromady poslední konvent. Je teď těžké si nyní představovat, jak se případné změny či opakované hlasování dojednávaly.

Paroubek: To se dalo čekat
Český premiér Jiří Paroubek vyslovil nad výsledky referenda politování; na druhou stranu nevidí negativní výsledek hlasování jako nějaké osudové drama - odhaduje, že se tím jen o pár let oddálí platnost evropské ústavní smlouvy.
"Už dříve jsem označil za obrovský omyl názor evropských byrokratů, že by ve všech 25 státech Evropské unie byla ústava ratifikována takříkajíc v prvním kole. Pro mě výsledek francouzského referenda není překvapením, ale mrzí mě, jak to dopadlo," řekl premiér ČTK.
Podle českého velvyslance při EU Jana Kohouta je po jasné porážce euroústavy ve Francii především třeba zachovat chladnou hlavu a nepoddávat se emocím. "Věc je příliš vážná na to, aby jedni podléhali laciným pocitům euforie a druzí trpěli zbytečnou depresí," řekl.
První průzkumy naznačily, koho vnímají Francouzi jako vítěze hlasování. 34 procent dotázaných se domnívá, že z výsledku profituje protievropsky orientovaný socialista Laurent Fabius, 27 procent vnímalo jako vítěze šéfa Národní fronty Jeana-Marie Le Pena, pro 22 procent nejvíce získal independista Philippe de Villiers.
Včerejší volební účast byla podle odhadů - přes krásné letní počasí - vysoká, vyšší než při referendu o Maastrichtské smlouvě v roce 1992.

0500530-01 ()