Konkursy se opět vracejí do sněmovny

Složitější procedura pro vyplácení peněz z konkursů je jen dílčím ustanovením obsáhlé novely úpadkového práva, o které poslanci na nadcházející červnové schůzi začnou jednat.
V té jde hlavně o zjednodušení a zrychlení konkursního řízení, které zatím v průměru trvá deset let. A také o posílení vlivu věřitelů, především bank, na jeho průběh. S tím je spojeno přerušení možného kriminálního spojení mezi konkursním soudcem a konkursním správcem, známého například z případu Berka. "Tato kausa je jen špičkou ledovce," říká tajemník České bankovní asociace Petr Špaček.
Návrh novely nyní předkládá Senát, stojí za ním ale ODS. Ta v důraznějším konkursním zákoně vidí důležitý doplněk své rovné daně, který by měl pomoci ke zrychlení ekonomického růstu.
"Na novou úpravu čekají prakticky všichni - zaměstnavatelské svazy, podnikatelé a především zahraniční investoři," říká předseda senátního hospodářského výboru Milan Balabán (ODS). Problémem však je, že nový návrh je téměř totožný s tím, který poslanci v únoru po ročních dohadech zamítli. Výraznému posílení vlivu bank na konkursy brání početná skupina levicových zákonodárců.
Vláda se senátní novelou ještě nezabývala, avšak její místopředseda pro ekonomiku Martin Jahn proti není. "Nejde proti našim představám o rekodifikaci úpadkové legislativy. Úplně nový zákon nezačne platit dříve než za dva roky a novela by mohla mezidobí překlenout," říká. Na druhou stranu připouští, že ve sněmovně bude nutné přistoupit na kompromisy.
"Budu trvat na tom, aby banky ze zákona získaly nárok zhruba na 80 procent pohledávky kryté zástavou. Pokud by to bylo více, tak to znamená, že ostatní při konkursu nedostanou nic," říká poslanec ČSSD Miloslav Kala.
Pro takový případ banky varují, že nebudou ochotné půjčovat malým a drobným podnikům a že se zvýšené riziko promítne do ceny úvěrů. Senátoři trvají na šestadevadesátiprocentním nároku, což opět předjímá prudké spory při dalším projednávání novely.