NOVÁ ZPRÁVA:
Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) se dostal do ostrého sporu s prezidentem Václavem Klausem kvůli zahraniční politice státu. Paroubek dnes Klausovi pohrozil omezením zahraničních cest, nebude-li vystupovat v souladu se záměry vlády. "Pokud prezident nebude vystupovat v rámci těchto směrnic, na některé zahraniční cesty prostě nebude moci jezdit," potvrdil Paroubek ČTK.


Prezident vzápětí zásadně odmítl Paroubkovu interpretaci, že za zahraniční politiku státu zodpovídá výhradě vláda a prezident se musí řídit jejími pokyny. Klaus se chce příští týden s Paroubkem sejít a vyjasnit si to. "Bylo by dobré, kdyby si pan premiér pozorně prostudoval Ústavu České republiky. S interpretací, kterou provádí, není možné souhlasit a zásadně ji odmítám," reagoval Klausův mluvčí Petr Hájek.


"Je legitimním právem občana Klause vyjadřovat své názory. Jako prezident a součást výkonné moci státu by však měl zmírnit své postoje. Zejména v zahraničí, kde není vnímán jako občan Klaus, ale jako prezident republiky," uvedl Paroubek ve Žďáru nad Sázavou, kde se zúčastnil sněmu Svazu měst a obcí. Prezident by se podle předsedy vlády měl začít řídit směrnicemi vlády okamžitě - nedovede si představit, že by ve výkonné moci státu panoval takový nesoulad.


Každou zahraniční cestu prezidenta republiky, stejně jako premiéra, schvaluje na návrh ministerstva zahraničí vláda, stejně jako složení oficiálních delegací, potvrdil mluvčí Černínského paláce Vít Kolář. Většina cest se schvaluje předem, někdy se stane, že návštěvu posvětí ministři až zpětně.


Podle Paroubka je prezident stejným služebníkem státu jako kdokoli jiný z vládních úředníků. V zahraničí proto musí vystupovat v souladu s postojem kabinetu, který podle ústavy formuluje zahraniční politiku státu.


Václav Pavlíček z Právnické fakulty Univerzity Karlovy je přesvědčen, že zahraniční politika státu, kterou formuluje vláda, má být jednotná. Od konce prezidentství Václava Havla však posilovala v zahraniční politice i pozice prezidenta, upozornil.


"Převážit by měla vláda, ale ani Havel to nerespektoval," komentoval spor o ústavní pravomoci Pavlíček. Jako příklad uvedl válku v Iráku v roce 2003, před jejímž vypuknutím tehdejší prezident společně s dalšími sedmi státníky podepsal článek vyzývající Evropu k podpoře amerického úsilí odzbrojit Irák. "Ten průlom tak byl už v minulosti," dodal profesor.


Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová považuje vládní směrnice, podle nichž by se měl prezident v zahraničí řídit, za naprosto "bláznivý a nepřijatelný" nápad. "Prezident má z ústavy právo spoluvytvářet zahraniční politiku. Není to premiér, který bude ukládat prezidentovi domácí vězení nebo zakazovat mu mluvit k určitým tématům," uvedla.


Za "neskutečný a neuvěřitelný" považuje výrok premiéra i první místopředseda ODS Petr Nečas. Pokud se tak Paroubek opravdu zachová, "vzniknou vážné pochybnosti o jeho příčetnosti", řekl Nečas ČTK.


Podle místopředsedkyně KSČM Zuzky Rujbrové má prezident právo na svůj názor. Souboj mezi vládou a prezidentem by byl nešťastný pro Českou republiku, soudí Rujbrová.


PŮVODNÍ ZPRÁVA:
Předseda vlády Jiří Paroubek(ČSSD) obvinil prezidenta Václava Klause, že jako hlava státu bez výkonné moci překračuje své ústavní postavení, když vystupuje v zahraničí proti návrhu evropské ústavy. Český premiér v rozhovoru pro britský tisk řekl, že kabinet proto bude dávat Klausovi pokyny k jeho zahraničním cestám. Mluvčí Hradu se podle dnešního vydání Lidových novin proti Paroubkovým výrokům ohradil.


Klausova kritika euroústavy, která je v EU vnímána jako "zvláštnost", je podle Paroubka "v přímém rozporu s českou ústavní tradicí". "Když bude vykonávat své funkce mimo Českou republiku, obdrží zvláštní pokyny od české vlády," citoval na svých internetových stránkách britský deník The Financial Times českého premiéra, který byl začátkem týdne v Londýně. Mezi hlavami států EU se Klaus vyslovuje nejvíce nepřátelsky k evropské ústavní smlouvě, upozorňuje deník.


Proti Paroubkovým slovům se ohradil mluvčí prezidenta Petr Hájek, podle něhož by si premiér měl lépe přečíst českou ústavu. Hájek vyjádřil přesvědčení, že zahraniční politika je ve společné kompetenci prezidenta a vlády. Klausův názor podle něj také není v EU ojedinělý.


Britskému listu Paroubek sdělil, že nebude vést přímou kampaň proti prezidentovi ohledně euroústavy, protože "bychom tím dali více důležitosti jeho podivným názorům, než ve skutečnosti mají." Premiér poznamenal, že vláda hodlá zahájit kampaň k ústavě EU ve vhodnou dobu, ne předčasně, a zaměřit ji na praktické výhody členství ČR v unii. "Češi jsou ve svém myšlení praktičtí, umírnění a realističtí," dodal.


Britský deník upozornil, že Česká republika je poslední zemí EU, kde nebylo dosud rozhodnuto, jakým způsobem bude ratifikována smlouva o evropské ústavě. Je to dáno rozpory mezi vládními sociálními demokraty a euroskeptickými občanskými demokraty, uvádí The Financial Times.