Důchody míří do Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku bude poprvé řešit případy, které vyvolalo rozdělení Československa. Míří k němu tři stížnosti takzvaných československých důchodců - Čechů, kteří pracovali za federace pro firmy sídlící ve slovenské části země a kteří dnes pobírají nižší slovenské důchody. Jednu z nich přitom posílá žena, které nedávno Ústavní soud potvrdil, že je Českým státem diskriminována. Ani názor soudu ale neznamenal žádnou změnu.
"Stát mi nedal jinou možnost. Po roce, deseti měsících a 27 dnech rozhodl, že mi penzi nedorovná kvůli vstupu do EU a oznámil mi, že proti tomu není odvolání," říká další postižený Jan Bartolčic z Ostravy, který pošle stížnost do Štrasburku do dvou týdnů. V důchodu je necelé dva roky a spočítal si, že kvůli rozdílným penzím už přišel zhruba o 50 tisíc korun.

Co řekl Ústavní soud

Vládní zmocněnec pro zastupování Česka před štrasburským soudem Vít Schrom potvrdil, že soud dostane kauzy související s dělením federace poprvé.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které schvaluje žádosti důchodců o dorovnávání penzí a které odmítá žadatele kvůli evropským normám a postoji slovenské vlády, nechce ke stížnostem mluvit. "Nebudeme komentovat, jak lidé v těchto případech postupují," uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.
Ústavní soud zatím vydal v případech československých důchodců, kterých je zhruba 2800, dva nálezy a jedno usnesení, které je méně respektované. Nálezy se shodly, že slovenské důchody jsou diskriminační, v usnesení soudci vyjádřili opačný názor.
"Nelze akceptovat takovou aplikaci smlouvy, jež by byla v rozporu s ústavními právy občana," řekl při posuzování stížnosti důchodkyně Vlasty Hezké soudce Miloslav Výborný. Podle něj není přípustné, aby aplikace mezistátní smlouvy vytvářela pro občana horší situaci, než jaká by byla bez existence smlouvy.
Soudce Jiří Nikodým, člen senátu, který usnesením zamítl pro neodůvodněnost žádost Evy Staňové, naopak míní, že smlouva nespravedlivá není. "V době uzavření smlouvy a volby kritéria pro určení důchodu, kterým bylo sídlo firmy, nemohl nikdo předvídat, jaká situace bude za několik let. Musela by se změnit smlouva nebo zákon," uvedl soudce. Podle něho by Česko porušilo Evropskou sociální chartu, kdyby zvýhodnilo v dorovnávání důchodů na českou úroveň jen své občany.
"Měli bychom se s těmito lidmi vyrovnat. Doplatili na rozdělení země, a ne vlastní vinou mají nižší penze," míní stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová (ODS).

Dvě novely komunistů

Komunističtí poslanci včera navrhli, aby stát českým občanům se slovenskými důchody penze dorovnal. Do sněmovny předložili dvě novely penzijního zákona. Vyrovnání důchodů by se podle nich týkalo jen lidí, kteří měli k 1. lednu 1993 odpracováno na Slovensku nejméně 25 let. I kdyby tuto podmínku splnili všichni čeští občané, kteří pobírají důchody ze Slovenska, stálo by to rozpočet podle autorů této předlohy ve výsledku 110 až 130 miliónů ročně. Škromachovo ministerstvo doposud tvrdilo, že pokud by stát nyní dorovnával penze československým důchodcům, musel by to udělat i důchodcům z jiných zemí, kteří pracovali v bývalé ČSFR a náklady by se vyšplhaly na více než 25 miliard korun. S tím ovšem někteří právníci nesouhlasí.