Miliónové investice státu do posílení justice končí v soukromých rukou. Ministerstvo spravedlnosti totiž otálí se jmenováním nových státních zástupců. Někteří z čekatelů, kteří složili předepsané zkoušky, ale už měsíce nemají žádný příslib jmenování, zamířili do privátních advokátních kanceláří.
S každým takovým odchodem přichází spravedlnost o čerstvého odborníka, jehož příprava stála bezmála tři čtvrtě miliónu korun.
Zatím poslední žalobce jmenoval ministr Pavel Němec v únoru. Od té doby je ve frontě 22 nových zájemců, dalších jedenáct se k nim může brzy přidat, i oni už složili zkoušky. A 111 budoucích státních zástupců se na ně připravuje. "Návrhy na jmenování jsou zpracovány, hledá se vhodný termín," uvedl mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun.
Pražská čekatelka Radka Chejnová ale podobně nadějné přísliby poslouchá už téměř rok. Do vypršení lhůty ke jmenování jí zbývají poslední dny. Souhlasila i s převedením do Děčína, ale dodnes jí ministerstvo nedokázalo sdělit, kdy se dočká.
"Já ještě zkusím počkat, ale kolega to už vzdal a teď si vybírá z nabídek tří advokátních kanceláří," říká další čekatel, který si kvůli vztahům s nadřízenými přál zůstat v anonymitě. HN však jeho totožnost i profesní kariéru znají.
O čekatele je mezi advokáty zájem. Mají za sebou tříletou povinnou přípravu, jejíž součástí jsou několikadenní závěrečné zkoušky i zátěžové psychotesty. A navíc: "odborné školení" platí stát.
Když od úspěšného složení zkoušky uplyne rok, ztrácejí čekatelé podle zákona automaticky nárok na místo na státním zastupitelství. Bez jmenovacího dekretu si musí najít jinou práci.
"Za tři roky poznáme v regionu důležité policisty, vyšetřovatele, státní zástupce i soudce. Už jen toto jsou pro advokátní kancelář cenné kontakty. K tomu máme samozřejmě právní vzdělání," říká další čekatel, který zvažuje přestup do soukromé sféry.
Podle nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové justici schází nejméně 200 žalobců. Před rokem však bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák přijímání nových zástupců zastavil kvůli úspoře peněz. "Stop stav" dosud nikdo nezrušil.
Noví žalobci pracují pro stát potají, str. 3

Kolik stojí výchova státních zástupců

vyčíslitelné náklady
Plat v tříletém přípravném období: 680 000
Odborné školení v Justiční akademii: 48 000
další (nevyčíslitelné) náklady
Rozdaná odborná literatura (podle odhadů čekatelů několik tisíc korun).
Čas státních zástupců, kteří po práci vykonávají funkci odborných školitelů.
Další výdaje, které na přípravu vynakládá krajské státní zastupitelství.