S korupcí bojujeme

Přes sedmdesát procent studentů policejních škol má podle speciálního interního průzkumu Ministerstva vnitra náznaky předpokladů ke korupčnímu chování, čtyřicet procent nově přijatých posluchačů vykazuje vysokou míru náchylnosti ke korupci. O průzkumu informovaly HN v pátek.
Ministr vnitra František Bublan přesto říká, že ho tato čísla nepřekvapují. Slibuje ale, že se resort pokusí benevolentní přístup ke korupci u uchazečů o policejní práci změnit. "Výsledky průzkumu mě nijak zvlášť nepřekvapily. Je to vzorek a obrázek celé společnosti, která se k tomu staví podobně. Průzkum navíc nebyl o tom, že by vyloženě tolik studentů bylo prokorupčně laděných nebo že by chtěli nastoupit k policii právě proto, aby své korupční sklony uplatnili. Jsou označeni "pouze" za jedince, kteří mají silnou míru benevolence ke korupci," říká Bublan.

HN: Předpokládala bych ale, že k policii chcete brát právě ty jedince, kteří jsou ke korupčním svodům odolnější.
Samozřejmě, že by ideální uchazeči měli mít v sobě víc silnějších pohnutek, proč chtějí pracovat u policie, a měli by mít také jasný postoj ke korupci. Ale jak opakuji, průzkum mluví o benevolenci.

HN: Takže je něco špatně?
Já neříkám, že není. Je to otázka výběru a vzorku společnosti. Možná, že kdyby se takový průzkum udělal třeba na krajských úřadech, dopadlo by to stejně. Možná ještě hůř. Ten průzkum nebyl takový, že by se studentů jednoduše ptali, jak se stavějí ke korupci. Vytvářely se situace a šlo to hodně dovnitř těch lidí. Studenti si možná ani nebyli vědomi, že to je průzkum na korupční cítění.

HN: Tím ale přece hůř. Jak s výsledky průzkumu naložíte?
Nezávisle na průzkumu se už nějakou dobu zabývám myšlenkou, že posílíme výuku etiky na středních policejních školách. Už jsem na to sehnal i lidi, půjde o odborníky mimo resort. Jména vám zatím neprozradím, ale je jisté, že to budou civilisté, kteří k tomu mají co říci.

HN: Co dalšího s tím můžete udělat?
Jako poměrně účinná se ukazují opatření, která jsme zvolili například na cizinecké policii. Její pracovníci nesedí sami v kancelářích, aby nemohli s někým jednat bez přítomnosti třetí osoby. Jeden člověk nemá na starost agendu spojenou s jednou žádostí: jeden ji přijímá, druhý vyřizuje a tak dál. Rozhodovací proces je rozložen na několik lidí. Zkrátka tak, aby osud jednoho cizince neměl v rukou jediný příslušník cizinecké policie.

HN: Co vstupní testy pro uchazeče o policejní práci?
Nejsem si jist, jestli tyto testy jsou na to zaměřeny. Obávám se, že nikoli.

HN: A neměly by být?
Zaměříme se na to a pohovořím s experty resortu, zda to vůbec je možné.

HN: Mluvila jsem s vámi minulý čtvrtek, kdy jste mi říkal, že jste o tom průzkumu vůbec nevěděl. Jak se to může stát?
Není to zase tak důležitá věc. Navíc jsem nastoupil do resortu loni v létě a průzkum vznikl ještě za mého předchůdce.