Slováci budou trestat mladé od 14 let

Po více než čtyřiceti letech bude mít Slovensko nový trestní zákon. Poslanci parlamentu v pátek velkou většinou schválili předlohu ministra spravedlnosti Daniela Lipšice, která radikálně mění trestní právo v zemi.
Zákon, jenž už čeká jen na podpis prezidenta Ivana Gašparoviče, snižuje věkovou hranici trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let a zavádí alternativní tresty, jako domácí vězení. Mnohem přísněji podle něj budou postihovány závažné zločiny, jako jsou takzvané mafiánské vraždy. Vyšší tresty tak budou hrozit vrahům, kteří o život připraví lidi ve spolupráci se zločineckými gangy.
"Věřím, že se díky novému trestnímu zákonu budou lidé cítit na ulicích a ve městech bezpečněji," uvedl ministr Lipšic. Do parlamentu předložil také nový trestní řád, který má zrychlit soudní jednání. O něm budou hlasovat poslanci už tento týden.
Na druhou stranu se ale nepodařilo do zákona prosadit trestní odpovědnost právnických osob. Podle původního návrhu hrozily firmám, podílejícím se na páchání závažné trestné činnosti, vysoké pokuty nebo i zrušení. Lipšic chce vypracovat jiný zákon, který by se měl této oblasti týkat. V zákoně zůstal taky trestný čin popírání holocaustu. Ministerstvo spravedlnosti jej chtělo původně vypustit s tím, že jde o omezování svobody slova.
Nový trestní zákon prošel až napodruhé, první verzi poslanci v únoru svými pozměňovacími návrhy změnili tak, že ji ministr Lipšic raději stáhl z projednávání.
Mezi nejdůležitější změny, které začnou platit od začátku příštího roku, patří to, že se trestné činy budou podle závažnosti dělit na zločiny a přečiny. Zákon počítá s alternativními tresty v podobě neplacené veřejné práce až do délky tři sta hodin. Přísněji budou naopak postihovány závažné zločiny.
Zavádí se pravidlo dvakrát a dost, což znamená, že lidem už jednou odsouzeným za úkladnou vraždu bude v případě opakovaného spáchání tohoto zločinu uloženo výlučně doživotí. To jako jediný možný trest bude hrozit rovněž pachatelům úkladných mafiánských vražd. V platnosti zůstává zásada třikrát a dost. Podle ní musí justice uložit recidivistům souzeným kvůli závažným zločinům pouze doživotí nebo 25 let nepodmíněně.
Původní trestní zákon platil na Slovensku od roku 1961, byl třicetkrát novelizován, přičemž po roce 1989 byl změněn dvacetkrát.
Za rok 2004 slovenská policie evidovala přes sto devadesát tři tisíc trestných činů, což je o dvacet pět tisíc více než předloni. To podle šéfa opoziční strany Smer a nejpopulárnějšího slovenského politika Roberta Fica dokazuje, že pravicová vláda zklamala v boji proti kriminalitě.
Ministr vnitra Vladimír Palko ale uvedl, že nárůst trestných činů způsobila jiná metodika statistiky trestných činů, která až do letošního roku nutila policisty evidovat co nejméně trestných činů s co největší objasněností. Palko ale také potvrdil, že Slovensko má problémy s mafiánskými skupinami, které si často vyřizují mezi sebou účty.

Hlavní změny trestního práva

Snížení trestní zodpovědnosti z 15 na 14 let
Zavedení alternativních trestů, jako je trest domácího vězení až do jednoho roku
Zavádí se pravidlo "dvakrát a dost": lidem, kteří byli již odsouzeni za úkladnou vraždu, v případě opětovného spáchání nejtěžšího zločinu hrozí výlučně doživotí
Změna definice nutné sebeobrany: za přiměřené může být považováno použití silnějších obranných prostředků, než jaké má útočník
Zásada "třikrát a dost" zůstává v platnosti: podle ní musí recidivistům souzeným kvůli závažným zločinům justice uložit pouze doživotí nebo 25 let nepodmíněně