Další firma vyhrála spor ve Štrasburku

Pražská společnost Eko-Energie uspěla se žalobou na stát u Evropského soudu pro lidské práva ve Štrasburku.
Jde o nejnovější případ, v němž tento soud vynesl verdikt o průtazích v rozhodování českého soudu o obchodním sporu. Zároveň se tím znovu potvrzují dlouhodobé nářky podnikatelů, firem i zahraničních investorů na fungování tuzemské justice.

Důvodem je délka jednání

Firma soud s Českou republikou vyhrála kvůli délce jednání soudu, který rozhodoval obchodně právní spor. Eko-Energie totiž podala žalobu už před osmi roky, teprve v roce 2002 však padlo první rozhodnutí Městského soudu v Praze, minulý rok pak Vrchní soud rozhodl o odvolání.
"Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že i když věc mohla být právně nebo skutkově složitá, neodůvodňuje tento fakt celkovou délku řízení, naopak, v postupu vnitrostátních soudů objevil průtahy," prohlásil mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Společnosti Eko-Energie tak štrasburský soud přiznal částku ve výši asi devadesáti tisíc korun jako náhradu morální újmy.
Investorům, kteří přicházejí do země, asi nejvíce vadí konkursní právo. Například američtí investoři považují zákon o konkursu a vyrovnání - a také relativně malou zkušenost zejména mladých soudců - za hlavní problémy investování v Česku.
"Na to poukazuje mnoho investorů," uvedl pro agenturu ČTK David Pavel z americké právní firmy White and Case, která poskytuje právní služby americkým investorům v osmatřiceti zemích, včetně Česka. Také Světová banka ve zprávě Doing Business 2005 uvedla, že konkurs v Česku trvá nejdéle v celé střední Evropě.

Firmy píšou ombudsmanovi

Čím dál více lidí a firem své stížnosti na průběh, délku a složitost konkursního řízení posílá také do kanceláře veřejného ochránce práv, i když ten nemůže pomoci jinak než radou.
Zatímco před dvěma lety si u veřejného ochránce práv stěžovalo na konkursy a s nimi spojené řízení třicet pět lidí a firem, počet stížností od té doby stále roste.
Podle výroční zprávy za minulý rok se počet stěžovatelů v této oblasti za dva roky zdvojnásobil a z oblasti hospodářství patří podněty mezi nejčastější.
"Jde především o problémy s přihlášením pohledávek, stížnosti na nečinnost správců konkursní podstaty a také na průtahy v konkursním řízení," napsal veřejný ochránce práv Otakar Motejl.
Konkursy, a to především propojení konkursního správce a soudce, už také několikrát kritizoval Ústavní soud.
Kvůli tomu, že nedokázala v přijatelné době vyřešit asi čtyřicet obchodních sporů a dvacet pět konkursů, přišla například o soudcovské místo jedna ze soudkyň z Hradce Králové.
Konkurs - a s ním spojené uspokojení věřitelů zkrachovalých firem - trvá v Česku v současné době průměrně pět let a doba řízení se nezkracuje. Ministerstvo spravedlnosti ve své zprávě uvedlo, že zatímco v roce 1999 trvalo konkursní řízení celkem 1166 zkrachovalých firem tři až pět let, o čtyři roky později se takto dlouho muselo čekat v dvojnásobném počtu případů. Šlo konkrétně o 2093 firem a podnikatelů.
Nový kabinet Jiřího Paroubka ve svém nedávném vládním prohlášení jako jednu z priorit uvedl, že bude připraven a schválen nový úpadkový zákon, který zrychlí konkursy a posílí při nich postavení věřitelů.

Ve Štrasburku je sporů víc

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se už v minulosti spory mezi firmami a Českem zabýval. Rozhodoval tak například o podnětu zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky, která si stěžovala na zavedení nucené správy. Soud sice odmítl většinu nároků banky, ale zároveň konstatoval, že v Česku bylo porušeno právo banky na řádný proces. Banka také vysoudila asi tři sta dvacet tisíc korun jako náhradu nákladů na soudní jednání.
Ve Štrasburku jsou nyní i další stížnosti tuzemských podnikatelů a firem. Například členové zkrachovalé kampeličky Pria si stěžují na stát kvůli zavedení nucené správy a škodu tak způsobenou vyčíslili na jednu miliardu korun.
Jedenáct stížností také u štrasburského soudu napadlo nedořešenou transformaci zemědělských družstev, této kauzy se rovněž týkají další desítky připravovaných stížností. Pokud by stěžovatelé na transformaci družstev uspěli, může to pro Česko znamenat až miliardové nároky.

Problémy obchodního soudnictví a práva

Celková délka řízení a průtahy v něm, například konkursy, trvají v Česku pět let a jejich délka se nezkracuje.
Na soudech jsou nevyřešené případy, staré i přes deset let.
Přibývá stížností na nečinnost soudů.
Přibývá stížností na nečinnost správců konkursní podstaty.
U konkursů se nedaří dosáhnout hlavního cíle konkursního řízení - vypořádat veškeré majetkové poměry úpadce tak, aby bylo dosaženo poměrného uspokojení věřitele.
Vleklé soudní spory o majetek zkrachovalých firem.
Vleklé soudní spory v obchodněprávních případech.
Zdroj: kancelář veřejného ochránce práv