Za dopinkový nález lyžaře má pykat firma

Semilský okresní soud vynesl v minulých dnech důležitý rozsudek: soukromá společnost má odškodnit vrcholového sportovce za to, že kvůli jejím výrobkům měl pozitivní dopinkový nález.
Unikátní soudní při vyvolal bývalý juniorský reprezentant v běhu na lyžích Petr Novák, v jehož těle před třemi lety testy odhalily zakázaný norandrosteron. Novák se hájil, že anabolické steroidy nebral. A tvrdil, že jediná cesta, jak se zakázané látky mohly do jeho těla bez jeho vědomí dostat, byla doplňková výživa od firmy Aminostar. Soud mu dal za pravdu.
Podobně jako Novák se sice podle dopinkových komisařů obhajuje většina přistižených sportovců, lyžař byl ale první, kdo svou verzi podložil důkazy a vyhrál. I když zatím verdikt není pravomocný. "Je to první případ svého druhu," potvrdil Jan Chlumský z antidopinkového výboru.

Volně prodejná anabolika

Soudní verdikt nejenže Nováka zbavil obvinění z dopinku, ale současně potvrdil i to, co se zatím říkalo jen neoficiálně: legálně dostupné výrobky takzvané doplňkové výživy, které si může v obchodě koupit kdokoli, obsahují zakázané látky včetně anabolických steroidů. Hospodářské noviny už loni s odvoláním na dopinkové komisaře a obchodníky s anaboliky uvedly, že kontaminováno je deset až dvacet procent všech podpůrných prostředků na trhu.
"Výrobci do doplňků přidávají anabolika, aby zvýšili jejich účinek," citovaly HN profesora Luboslava Stárku z endokrinologického ústavu. Firmy se tak snaží povzbudit poptávku po takových "účinných" značkách.
V laboratoři v Kolíně nad Rýnem testovali 634 volně dostupných přípravků pro sportovce a v 94 byly hormony nandrolonu a testosteronu. Soudní pře sportovců s výrobci podpůrných substancí nejsou v cizině výjimkou. Minulý týden vysoudil americky plavec Kicker Vencill 578 tisíc dolarů na firmě, od níž koupil kontaminovaný doplněk výživy - po jeho užívání neprošel dopinkovým testem.

O penězích rozhodne soud

Na jak velké odškodnění má Petr Novák nárok, zatím soud neřekl. "Nyní jsme rozhodli jen v tom smyslu, že je dán nárok," uvedla soudkyně Jarmila Krejsová.
Lyžař, jehož úspěšnou kariéru dopinkový nález na dva roky přerušil, o svých požadavcích mluvit nechce. "To je zatím předčasné, soud o tom teprve bude jednat. Já mám v každém případě radost, že se mi podařilo prokázat, že jsem žádná anabolika nebral," prohlásil.
Sdílná není ani společnost Aminostar, která je podle verdiktu soudu za Novákův pozitivní nález zodpovědná. "My se odvoláme, ale do pravomocného ukončení případu nebudeme nic víc říkat," uvedl šéf společnosti Josef Bukvic, který od počátku popíral, že by Aminostar přidával zakázané látky do podpůrných preparátů záměrně. Jak se tam ocitly, ale vysvětlit nedokázal.
Potravinové doplňky jsou veřejně dostupné a nepodléhají prakticky žádné kontrole. České úřady - na rozdíl od těch zahraničních - žádné testy, při nichž by se složení preparátů kontrolovalo, nedělají. "Když si máme vybrat, jestli nákladně testovat jídlo pro kojence nebo sportovní výživu, je jasné, co vyhraje," uvedla Jana Nováková ze státní potravinářské inspekce.

Velký byznys

Na tom, jak moc jsou anabolika nebezpečná, se odborníci nedokážou úplně shodnout - záleží, jak vysoké dávky člověk bere. "Je to ale zakázaná látka, může tělo zatížit. S jistotou to zjistíte třeba po dvaceti letech užívání," říká doktor Chlumský. Lékař a dopinkový expert Jan Hnízdil upozorňuje, že ohroženi jsou hlavně návštěvníci posiloven: "Špičkoví sportovci jsou pod lékařským dohledem. Amatér si může naordinovat nebezpečné dávky."
Obchod s anaboliky je byznys srovnatelný s obchodem s drogami. Důmyslná síť dealerů pašuje anabolika přes hranice, ročně vydělává stamiliónové částky a o klienty nemá nouzi. Jeden rozdíl tu ale přece je: oproti obchodu s narkotiky černý trh s anaboliky úřady zatím v podstatě přehlížely. Změnu má přinést připravovaný zákon, podle kterého chce stát obchod s anaboliky trestat.
Dopink versus zákon, str. 3 Komentář, str. 8