Pokud nějak lze popsat postoj Čechů k evropské ústavě, pak - alespoň podle včera zveřejněného šetření Centra pro výzkum veřejného mínění - slovem "rozporuplný."
Experti CVVM se na sklonku dubna - přesně po dvou měsících od posledního dotazování - zeptali na ústavní smlouvu 1060 lidí starších patnácti let.
Jen těsná většina (51 procent dotázaných) uvádí, že Evropa tento dokument potřebuje. V případném referendu je však ochotno jej podpořit 58 procent z těch, kteří uvádějí, že hlasovat půjdou.
Tím rozpory nekončí. V průzkumu připustila jasná většina respondentů (95 procent), že o ústavě, která shrnuje a v některých pasážích nově upravuje již přijaté evropské smlouvy, není moc dobře informována. Z toho plných 56 procent lidí přiznalo, že o ní neví vůbec nic.
Navzdory tomu přibývá hlasů, které říkají: O dokumentu máme rozhodovat my. Zatímco v únoru podporovalo konání referenda 56 procent dotázaných, nyní je pro plebiscit již 62 procent lidí. "Na parlamentu by rozhodování nechala asi jen čtvrtina občanů," uvedla autorka šetření Naděžda Horáková z CVVM. Desetina dotázaných se neuměla rozhodnout.
Zmatení je patrné i z další otázky. Lidé měli říci, zda tuší, jaké postoje ohledně ústavy zastávají parlamentní politické strany.
I když zejména občanští demokraté v čele se svým čestným předsedou, prezidentem Václavem Klausem, dokument déle než rok soustavně veřejně kritizují a zástupci této strany v Evropském parlamentu již hlasovali proti jeho přijetí, voliči si ani tak nejsou postoji ODS jisti.
Každý pátý dotázaný se tak například domnívá, že ODS existenci jednotné ústavní smlouvy podporuje.
Čitelná lidem není ani sociální demokracie.
Nový kabinet premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) si sice dal přijetí dokumentu jako svou nejvýznamnější programovou prioritu a ještě předtím měla dokonce za účelem přijetí ústavy vzniknout vláda pod vedením bruselského diplomata Jana Kohouta, mnozí voliči to však nepostřehli. Postoje sociálních demokratů nedokázalo rozklíčovat 36 procent lidí. "Celkově pak postoje našich politických stran nedokázaly posoudit dvě pětiny občanů," dodává Horáková.
Důvodem může být i fakt, že vládní kampaň zatím nezačala; vláda dosud neprojednala strategické dokumenty, jak propagaci vést. Také dosud jasně neřekla, kdy a jak se bude o ústavě rozhodovat - zákon o referendu stále chybí.

050517-04b.jpg ()