Kavan založil levicovou frakci uvnitř ČSSD

Především bývalí ministři a "rebelující" poslanci založili o víkendu frakci uvnitř sociální demokracie. Stranu by rádi posunuli více do levé strany politického spektra. Nechtějí dopustit, aby se nejsilnější levicovou stranou stala KSČM. Navíc se prý pokusí zabránit reformám na úkor chudých.
Frakce bude mít i několik křesel v Parlamentu. Jejími členy jsou poslanci Jan Kavan, Vladimír Laštůvka, Petr Lachnit, Robert Kopecký, Josef Hojdar či Miloš Melčák.
Část z nich přitom váhala s podporou nové vlády pod vedením Jiřího Paroubka. Obrátili až po nabídce postů. Lachnit bude Paroubkovým poradcem pro regiony, Laštůvka by měl zamířit na velvyslanectví do Moskvy a z ní by na místo náměstka ministra zahraničí měl přijít exministr Jaroslav Bašta.
O víkendu ale "rebelové" slíbili, že Paroubkovi už problémy působit nebudou.
Prý jim nejde o rozložení sociální demokracie. Nechystají se proto ani zakládat vlastní poslanecký klub. "Takové ambice nemáme," uvedl Laštůvka.
S frakcí sympatizuje i ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který byl při jarních volbách předsedy sociální demokracie největším soupeřem Stanislava Grosse. Podle dostupných informací ale členem frakce není překvapivě expremiér Miloš Zeman. A to přesto, že ji zakládali především členové "Zemanova křídla" uvnitř strany - celkem 112 krajských delegátů.
Strana má ale celkem 16,5 tisíce členů. Kolik z nich levicový blok podporuje, si netroufal odhadnout ani neformální mluvčí frakce Kavan. To se prý uvidí až v příštích týdnech.
Zatím totiž existuje jen přípravný výbor, ve kterém je kromě Kavana například bývalý ministr zdravotnictví Ivan David či bývalý šéf ústecké krajské organizace ČSSD Foldyna. Největší podporu má frakce právě v Ústeckém kraji, v Praze a na Zlínsku.
Co bude levé křídlo sociální demokracie prosazovat? Zakládající členové se o víkendu například shodli, že vedení strany by měli volit všichni členové ČSSD.
"Cílem je posílení a prohloubení vnitrostranické demokracie, která omezí tak rozšířený klientelismus v řadách sociální demokracie a zamezí manipulaci v programových a personálních otázkách," stojí v prohlášení frakce.
Levicové křídlo také prý nevnímá KSČM jako nepřítele. Pokud se komunistů bojí, tak nikoli kvůli jejich ideologii, ale kvůli tomu, že by jim v příštích volbách mohli vzít levicové voliče. "Názorový střet a konkurence s KSČM bude největší," prohlásil Kavan. (alx, čtk)


Levicové křídlo

Frakci uvnitř ČSSD založili nespokojení poslanci jako Vladimír Laštůvka, Josef Hojdar, Robert Kopecký či exministři Jan Kavan, Petr Lachnit, Jaromír Schling či Ivan David.
Sociální demokracii nechtějí rozložit, nehodlají založit novou stranu.
Prosazují například přímou volbu předsedy strany, chtějí omezit "klientelismus" uvnitř sociální demokracie, nechtějí, aby na ekonomické reformy doplatili chudí.
Komunisti nevadí frakci kvůli ideologii, ale proto, že straně by mohli v příštích parlamentních volbách ubrat část levicových voličů.