Osud padesátky stran a hnutí je nejistý

Více než padesáti politickým stranám a hnutím hrozí, že jim Nejvyšší správní soud pozastaví činnost nebo je zruší. Některé nesprávně nebo vůbec nepředložily poslancům výroční zprávu o hospodaření za uplynulý rok, jiné už třeba ani neexistují. Mezi hříšníky jsou například Sládkovi Republikáni, Balbínova poetická strana, Romská občanská iniciativa či Helax - Ostrava se baví.
Některé z nich přitom ještě vloni kandidovaly ve volbách.
Politická uskupení mají ze zákona povinnost předložit výroční zprávu nejpozději do 1. dubna. Pokud to neudělají, mohou počítat s tím, že jim bude činnost pozastavena. V dubnu se to například stalo liberecké Straně svobodných severu. "Politické strany jsou privilegované právnické osoby, které sehrávají rozhodující funkci v politickém systému republiky a významu tohoto postavení proto nutně odpovídají i zákonné povinnosti," vysvětlila tehdy rozhodnutí vedoucí kanceláře soudu Dana Nevrklová. Strany mají roční lhůtu, aby svou chybu napravily. Jejich potrestání musí soudu nejprve navrhnout vláda. Včera ji o to požádali poslanci. Vloni navrhla sněmovna za nepředložené zprávy o hospodaření potrestat 49 stran a hnutí.
V pořádku své zprávy letos předložilo čtyřiapadesát stran a hnutí. Patří k nim ty, které mají zastoupení tradičně v českém nebo nově v Evropském parlamentu.
Splnění této povinnosti pak může znamenat získání státního finančního příspěvku na činnost.
Na základě zpráv schválených sněmovnou dostávají strany státní příspěvek - devět set tisíc korun za mandát a 100 korun za každý voličský hlas. Strany, které získaly ve volbách nad pět procent hlasů, dostanou navíc rovných deset miliónů korun. Státní dotace tvoří hlavní zdroj příjmů velkých stran, dalším zdrojem jsou kromě členských příspěvků dary sponzorů. Loni byli dárci nejštědřejší k ODS a ČSSD. Občanští demokraté získali 49 miliónů, sociální demokraté zhruba 64 miliónů korun. (čtk, teč)