Doklady si musí vyměnit také lidé, kteří ani nevyjdou z domu


Vlastě Skoumalové je přes osmdesát let, nikam necestuje a poslední roky ani nevychází z bytu. Stát po ní však nyní chce, aby si vyřídila nový občanský průkaz.
Zákonem to přikázali politici všem, bez výjimky. I když má penzistka Skoumalová z Olomouce v ruce občanský průkaz s razítkem neomezená platnost, hrozí jí až desetitisícová pokuta za přestupek, pokud neuposlechne nařízení zákona. Výměnu musí stihnout do konce roku.

Půl miliónů nejstarších

"Vrátila jsem se teď z nemocnice. Sestřička mi řekla, že mám špatnou legitimaci a pošťačka mně tvrdí, že na starý průkaz nedostanu důchod! Vůbec nevím, co dělat. Chodím o berlích a když udělám pár kroků, jsem unavená," říká důchodkyně Skoumalová.
"Nechápu, proč nejstarší a nemocné obyvatele nenechají v klidu dožít se starými doklady?! Ti lidé nikam nechodí, takto budou obtěžovat je i celé rodiny," říká příbuzná další důchodkyně z Hranic, která nepodepisuje ani převzetí důchodu. Téměř nevidí.
Jen v Olomouci může mít velké potíže s výměnou občanek přes 6,5 tisíce lidí, v celém Olomouckém kraji pak bezmála 38 tisíc lidí. To je jen počet obyvatel starších 75 let, u kterých je pravděpodobné, že nemají nový typ průkazů.
V celé zemi mělo v polovině března podle údajů Ministerstva vnitra nejstarší typ "knížek" v zemi téměř půl miliónu lidí.
Proč se občanky mění? Podle ministerstva nyní existuje jedenáct typů průkazů, situace je nepřehledná, na všechny nelze cestovat po zemích EU a především: starší typy se dají snáz falšovat.
"Nemají tak dokonalé ochranné prvky proti zneužití," říká Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Komplikace za komplikací

Ještě větší potíže i výdaje čekají penzisty, kteří mají rozdílné údaje v rodném listu a v občance.
Například jednadevadesátiletá žena z Olomouce, která se narodila v Německu, má v rodném listu jméno Mathilda, zatímco v české občance Matilda.
Kromě nového průkazu si nyní musí vyřídit a zaplatit úřední překlad listu a český rodný list u zvláštní matriky v Brně.
Teprve potom jí úřady vydají průkaz.
I když je samotná výměna průkazů zdarma, s ověřenými kopiemi dokumentů musí počítat také vdovy, vdovci či rozvedení lidé, kterým se dříve tyto údaje v průkazu neměnily. Trauma mají lidé, kteří se budou po letech nebo v těžké nemoci muset nechat vyfotit.
"Ne všechny firmy jsou ochotné jezdit za ležícími důchodci domů. Musela jsem vyfotit svoji matku digitálním fotoaparátem," řekla další z Olomoučanek.

Úředníci mohou pomoci

Zákon sice říká, že žádost o průkaz mohou přinést na úřad příbuzní či známí. Vyzvednout si ho ale musí již každý osobně.
"Pro nemohoucí občany ale platí, že úřady mají povinnost průkaz předat. Úředníci často jezdí do domovů důchodců a seniorům pomáhají," uvedl Vorlíček.
Jenže například olomoucký magistrát, který je pověřeným úřadem pro zhruba čtyřicítku obcí, má na vyřizování průkazů pouze pět lidí a dalších pět pouze přebírá žádosti, kterých je nyní dva a půlkrát více než obvykle. "Zařizovat vše včetně fotografa není v našich silách," říká Hana Kovácsová z odboru správy. Přesto se snaží vycházet vstříc. Zatímco loni předali úředníci za celý rok stovku průkazů, nyní jich vozí přímo za lidmi sto padesát týdně.
Na malých vesnicích organizují vyřizování občanek pro všechny buď zaměstnanci obcí nebo rodiny, které mají automobil a čas.
O problémech se zákonem už se hovoří v parlamentu. "Mnozí starší lidé o této povinnosti ještě ani nevědí, navíc to může být pro ně neúměrně těžké nebo dokonce zcela nemožné," míní senátorka Jitka Seitlová. Poslanec František Beneš minulý týden kvůli výměnám průkazů interpeloval předsedu vlády Jiřího Paroubka. Žádal premiéra, aby zákon změnil, nebo aby se alespoň oddálila jeho účinnost.
Ministerstvo vnitra ale potvrdilo, že neuvažuje ani o posunutí termínu ani o výjimkách. "Žádná výjimka kvůli věku nebo zdravotnímu stavu nyní neexistuje. Nepočítá se s ní ani do budoucna," uvedl ministr vnitra František Bublan.


Jak se mění průkazy

Češi si do konce roku musí vyměnit průkazy vydané do konce roku 1994. Jde především o nejrůznější "knížky", ale i o některé "kartičky".
Vyměnit se musejí i ty občanské průkazy, ve kterých je uvedena neomezená doba platnosti.
Pokud si lidé staré občanské průkazy do konce roku nevymění, dopustí se přestupku a mohou dostat až desetitisícovou pokutu.
Žádost o občanku (spolu s fotografií) mohou přinést na úřad za nemohoucího člověka jeho příbuzní nebo známí. Vyzvednout si průkaz ale musí již každý osobně.
Úředníci ale mají ze zákona povinnost zařídit lidem, kteří jsou upoutáni na lůžko, občanský průkaz sami. Proto také jezdí do domovů důchodců. Pomoci všem ale nestíhají.
Část poslanců proto žádá po Ministerstvu vnitra, aby posunulo termín, do kterého si musí lidé průkazy vyměnit. Resort zatím takové řešení odmítá.