Komise znovu odmítla omezení pracovní doby

/Od našeho zpravodaje/
Evropský parlament se postavil proti tomu, aby lidé mohli v Evropské unii pracovat déle než osmačtyřicet hodin týdně. Proti směrnici liberalizující pracovní dobu hlasovalo 355 poslanců, pro jen 272.
Evropská komise jen pár hodin po hlasování oznámila, že nadále bude prosazovat liberální verzi směrnice o pracovní době. Komise nyní musí připravit kompromisní návrh, který posoudí členské státy a pak znovu parlament. Socialisty v europarlamentu ale popudilo, že komise chce znovu prosazovat volnější pracovní režim.
"Je zarážející, že komise odmítá přijmout názor demokraticky zvolené instituce," uvedl mluvčí socialistů, poslanec Stephen Hughes. "Většina poslanců Evropského parlamentu nebude souhlasit s žádnými výjimkami pro členské státy u délky pracovní doby."
Poslanci neodmítli jen návrh směrnice, který by dovolil zaměstnavatelům dohodnout se s pracovníky o delší než osmačtyřicetihodinové pracovní době. Podpořili také zprávu, jak by měla nová směrnice vypadat. V ní poslanci z řad socialistů, komunistů, zelených a části klubu lidovců chtějí rovná pravidla pro všechny země unie. Nikdo by neměl mít výjimku.
Podle poslanců těchto frakcí se má také do pracovní doby započítávat pohotovost na telefonu. To v návrhu komise rovněž nebylo.
Komise stojí před těžko řešitelným problémem. Většina států sice její liberální směrnici podpořila, ale jelikož s ní musí souhlasit i parlament, je nutné najít kompromis.
"Pro nás je důležité, že parlament se konečně vyslovil. Myslím, že bude možné najít řešení tohoto sporu," řekl komisař pro sociální otázky a zaměstnanost Vladimír Špidla. Jak by nový návrh směrnice mohl vypadat, odmítl komentovat.
Levicový postoj Evropského parlamentu vůči směrnici sdílí ze členských států jednoznačně jen Francie, Belgie, Švédsko, Maďarsko, Finsko, Řecko a Španělsko. Za komisí naopak stojí Německo, Lotyšsko, Malta, Polsko, Slovensko a Velká Británie. Zbytek unie včetně České republiky má výhrady k oběma variantám a čeká na nový návrh.
"Nejhorší na návrhu schváleném Evropským parlamentem je fakt, že popírá základní pilíř unie: subsidiaritu. Všechny členské země by se musely přizpůsobit jednotnému vzoru. Je to nepochopitelný a pro občany unie špatný signál, že jejich národní vlády by měly mít méně pravomocí," uvedl britský liberál Graham Watson.
Británie už více než deset let využívá výjimku z minulé směrnice a dovoluje podnikům individuální kontrakty i na delší pracovní dobu, když s tím souhlasí zaměstnanec. O podobný systém projevily zájem Polsko, Německo a Slovensko.