Vláda si dala pro boj s korupcí minimum úkolů

V mezinárodních srovnávacích žebříčcích zkorumpovanosti se Česko propadá mezi balkánské a postsovětské země, průzkumy veřejného mínění tvrdí, že každý pátý Čech uplácí. Přesto se podle zprávy o korupci v loňském roce zdá, že v České republice už není v boji s úplatkářstvím co zlepšovat.
Aktualizovaný vládní program, který včera kabinet projednával, předepsal úřadům v letošním roce mnohem méně úkolů než v předchozích letech. Část je navíc totožná s body z loňské zprávy, část je nekonkrétní a objevuje se v dokumentu rok co rok.

Na provokace zapomeňte

Žádnou novou zbraň s korupčníky úřady nenabízejí. Naopak. Úplně vypustily i dlouho připravovaný test integrity, při němž by speciálně vyškolení agenti-provokatéři zkoušeli, zda jsou úředníci či policisté uplatní.
"My jsme analýzu testu připravili, jenže chyběla politická vůle. Řadoví úředníci nemají žádné páky, aby ovlivnili zákonodárce," brání Ministerstvo vnitra, které test připravovalo, jeho mluvčí Petr Vorlíček. V řadě vyspělých zemí přitom policejní sbory agenty-provokatéry běžně používají. Čeští vyšetřovatelé by si je přáli mít také ve svých řadách. "Tak, jak se vyvíjí kriminalita, musí se vyvíjet i právo. Není možné proti současným druhům kriminality bojovat metodami starými dvacet let. Test integrity je moderní metoda," říká například náměstek protikorupční služby Milan Šiška.
To, že právě ve státních službách korupce bují, dokládá i vládní zpráva. Každý desátý odhalený korupční zločin loni spáchal zaměstnanec veřejné správy. Celkem loni policie zaregistrovala 287 trestných činů souvisejících s úplatkářstvím. "Výsledky vypovídají pouze o oficiálně zjištěném obrazu korupce ve společnosti, ukazují jen určitou část skutečného rozsahu," zdůrazňuje zpráva.
A přesto: v legislativní oblasti si vláda letos dala pouze dva konkrétní úkoly. Zákon o střetu zájmů a zákon o úpadku. Oba byly napsány už před měsíci, oba prošly řadou úprav a oba jsou před dokončením. Další úkoly začínají větou: "Využívat závěry a podněty vyplývající z poznatků kontrolní činnosti..."
"Vládní program je velmi vágně formulován. Nikdo neřeší příčiny současného stavu - chybějící kontrolu na úřadech, chybějící kontrolu nakládání s veřejnými penězi," komentuje Adriana Krnáčová z české pobočky mezinárodní antikorupční organizace Transparency International. Zároveň upozorňuje, že sledovat počty trestných činů, jak to činí vládní zpráva, nestačí. "Čísla o ničem nevypovídají. Zvláště když se posouvá korupce z oblasti malého úplatkářství do lobbingu, výběrových řízení či politické korupce."

Úspěchy díky odposlechům

Podstatná část zprávy vypočítává případy, které se policii loni podařilo odhalit. V porovnání s rokem 2003 přibylo odhalených trestných činů korupce o 132 deliktů, tedy téměř o 46 procent. Ve 126 případech kriminalisté zdokumentovali přijímání úplatku, ve 149 podplácení a ve dvanácti nepřímé úplatkářství. "Celkový počet odhalených případů je nejvyšší za posledních deset let a je srovnatelný s rokem 1995," uvádějí statistici ve zprávě.
Vzápětí ale přiznávají, že za úspěchy stojí odposlechy. Policisté je totiž díky změnám v zákonech mohou plně využívat jako důkazy.
Právě policejní odposlechy loni usvědčily například fotbalové funkcionáře a rozhodčí v největší korupční aféře posledních let. Skryté kamery zase nasnímaly dvacítku jihomoravských celníků, jak přebírají úplatky od řidičů zahraničních kamiónů.