Třetina zemí už schválila ústavu EU. Teď přijde boj

Spanilá jízda skončila. Nyní už čeká evropskou ústavu tvrdý boj o přežití.
Včera řekli ano dokumentu, který shrnuje a nově upravuje už přijaté evropské smlouvy, v Rakousku a na Slovensku, v sedmé a osmé zemi z pětadvaceti. V obou zemích jej podpořili většinou hlasů poslanci; a také dnes lze očekávat souhlas německé dolní komory.
Tím výčet států, které mají nálepku eurooptimistů (Španělsko), anebo za občany rozhodovali poslanci (v Litvě, Maďarsku, ve Slovinsku, Itálii a Řecku), víceméně končí.
Na řadu přijdou referenda v zemích, kde je podle průzkumů veřejného mínění podpora ústavy sotva poloviční.
První skutečné bitvy už se vedou ve Francii. Voliči rozhodnou za 18 dní, přičemž "ano" má jen teoretický náskok. List Le Figaro zveřejnil v pondělí průzkum, podle nějž je poměr odpůrců a stoupenců 50:50. Jiné šetření - od institutu CSA - dává ústavě náskok dvou procent.
Není-li výsledek ve Francii jasný, pak zájem ano. V pondělí večer dalo debatě o ústavě přednost o milión diváků víc, než kolik se na konkurenční stanici dívalo na díl série filmů o Hvězdných válkách.
Do kampaně se zapojily i celebrity; herec Gérard Depardieu předčítal z textu Victora Huga o Evropě. Odpor voličů se pokoušejí zlomit i zahraniční "expedice": jen za poslední dva týdny do Paříže přijel španělský ministr zahraničí či několik členů Evropské komise.
Ti nyní zjemnili rétoriku, aby Francouze nepopouzeli. Právě taktice přičítají analytici spíše skromné oslavy výročí rozšíření EU a ticho v debatě o liberalizaci trhu služeb (kvůli němuž Francouzi masívně demonstrovali). EK dokonce povolila dotovat letenky na linkách z Korsiky na pevninskou Francii, ač dříve byla proti.
Mírnější nátlak volí politici v Nizozemsku, kde referendum přijde vzápětí. Odpůrci konstituce tu sice mají převahu, jenže jde o plebiscit poradní a čeká se slabá účast - zákonodárci tak nebudou pod tlakem řídit se výsledkem.
Velké potíže pak ústavu čekají u euroskeptických Britů, kteří mají rozhodovat na počátku roku 2006.
Mezi problémové země se řadí i Česko, kde pravice tvrdí, že euroústava je v rozporu s národní ústavou. V Polsku spor vyřešil Ústavní soud; podle včerejšího verdiktu si oba dokumenty neodporují.
EU si mezitím ujasnila postup, jaký zvolí, pokud smlouva neprojde byť jen v jediné zemi. "Nejlepší bude dělat, jako by se nic nestalo, a v ratifikaci pokračovat. Souhlas ostatních států bude argumentem pro opakování referenda," uvedl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, jehož země unii nyní předsedá.
Hlasování o euroústavě, str. 8