Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Josef
Uvažujete o zvýhodnění přestupu mezi fondy Stabilita a Progres? Dnes by při přestupu z fondu Stabilita nebyly převedeny prostředky ze stabilizačního fondu. Dále při přestupu z Progresu do Stability v pozdějším věku by bylo nutné přistoupit na nové podmínky, které budou pravděpodobně méně výhodné než dnešní.
Přestup mezi jednotlivými penzijními fondy se řídí zákonem o penzijním připojištění, proto nelze zvýhodnit přestup mezi jednotlivými fondy, byť penzijní fond Stabilita i penzijní fond Progres patří do skupiny ČSOB. Záleží na rozhodnutí každého jednotlivce, zda si vzhledem k věku zvolí Progres určený mladším klientům a nebo Stabilitu, která se zaměřuje na starší a konzervativnější účastníky. Nárok na prostředky se stabilizačního fondu má u PF Stabilita ten účastník, který už splní podmínku nároku na výplatu starobní penze.
KS
Frantisek
Dobrý den, kdy má podle vás cenu začít spořit na důchod? Dnešní důchodci si přece žádné připojištění neplatili.
Dobrý den, náhradový poměr, tedy poměr důchodu a hrubé mzdy, je nyní kolem 40%. Vzhledem k současnému demografickému vývoji lze očekávat, že se tento poměr bude výrazně snižovat. Záleží na Vás, zda se spokojíte v důchodu s dosti nižší životní úrovní - v takovém případě si asi spořit na důchod nemusíte. Jestli si ale stáří chcete užít, je rozumější si začít spořit co nejdříve.
KS
Marie z Brna
Do důchodu mi zbývá už jen pár let, ale bojím se, že důchod od státu bude spíš jenom almužnou. Má pro mne ještě smysl zakládat penzijní připojištění? Děkuji vám za odpověď, Marie Horáková.
V tomto případě nikdy není pozdě! I když budete spořit pouze pět let a budete si ukládat 500 korun měsíčně, dostanete k tomu navíc od státu příspěvek 150 korun a získáte možnost daňových úlev. Vaše prostředky jsou také penzijním fondem každoročně zhodnoceny: v roce 2004 to bylo například u ČSOB PF Stabilita 4,3 %, což je daleko více než úrok na termínovaných vkladech v bance. Penzijní připojištění je nejen způsob zajištění na stáří, ale i výhodný investiční produkt.
KS
honza
dobrý den, zajímalo by mě, kolik si mám spořit měsíčně, abych od státu dostal na příspěvcích a odpisech z daní co nejvíce zpět....
Abyste získal maximální státní příspěvek (150 korun měsíčně), spořte 500 korun měsíčně. Abyste však získal maximální možnou daňovou úlevu (snížení základu daně z příjmu o 12 000 korun) je výhodné spořit 1500 Kč měsíčně. V případě, že chcete spořit měsíčně 500 korun a současně využít daňových úlev, můžete si v závěru roku vložit na účet penzijního připojištění mimořádný vklad pro získání maximálních daňových úlev. Pro tyto klienty mají penzijní fondy ČSOB připraveny programy Optimum a Komfort.
KS
Petra
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč je výhodné ukládat peníze do penzijního fondu? Nemůžu o své vklady přijít? Díky.
Nebojte se, o své peníze nepřijdete. Penzijní fondy totiž podléhají několikastupňové kontrole státních orgánů (ministerstvo financí, Komise pro cenné papíry a ministerstvo práce a sociálních věcí) a prostředky penzijního fondu jsou uloženy u depozitáře tj. u jiné banky. Důležitý je i vlastník penzijního fondu: většína penzijních fondů v České republice patří významným finančním skupinám. Během 10ti let existence penzijního připojištění u nás už také došlo ke konsolidaci odvětví a z původních více než 40ti fondů zůstalo 11 stabilních penzijních fondů. U penzijních fondů je navíc pojistka pro případ ztráty: účastníkovi penzijního připojištění nemůže být nikdy připsán záporný výnos, případnou ztrátu pezijního fondu musí podle zákona uhradit akcionář. Penzijní fondy Stabilita a Progres jsou stoprocentně vlastněny bankou ČSOB, která patří do silné skupiny KBC.
KS
dentista
Mám penzijní připojištění už 4 roky, přešla jsem na radu Vašeho úředníka z fondu Stabilita do fondu Progres. V čem mi změna vlastně pomůže?
Penzijní fond Progres má dynamickou investiční strategii založenou na větším podílu akcií. Ty mají v dlouhodobém horizontu vyšší výnos než dluhopisy. Přínos pro Vás bude v tom, že pokud budete spořit delší dobu (tj.15 let a více), Vaše prostředky budou mít u penzijního fondu Progres vyšší výnos. Dlouhodobě patří penzijní fond Progres mezi fondy s největším zhodnocením, v loňském roce to bylo rekordních 5,3 %.
KS
Lucka
Musím říct, že penzijním fondům moc nevěřím. Když dám peníze do nějakých jiných fondů, třeba podílových, vydělám víc!A na stáří můžu prodat barák a žít z toho, co vydělám.
Můžete mít částečně pravdu. Penzijní připojištění má však tu výhodu, že je podporováno státem formou státního příspěvku a daňových úlev. V dnešní době penzijní připojištění hodně podporuje i řada zaměstnavatelů a přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění.
KS
Špička Jos.
Kolik je u vás úrok na vklad? Jaké mohu čekat od vás procentu ze zisku ČSOB? Tj. kolik vlastně na tom ročně vydělám, když se k vám přihlásím?
Zhodnocení se nedá odhadovat dopředu, protože je závislé na výnosech investovaných prostředků. Nicméně v loňském roce byly penzijní fodny ČSOB nejúspěšnější na trhu: ČSOB PF Stabilita připsal svým klientům zhodnocení ve výši 4,3 % a ČSOB PF Progres dokonce 5,3 %. Kromě zhodnocení každý klient získává státní příspěvek ve výši až 1 800 korun ročně plus již několikrát zmíněné daňové úlevy.
KS
Jana Brumlová
Dobrý den, za týden mi bude 32. Na penzi si už spořím, ale zatím jen 150 korun měsíčně, víc mi doposud připadalo zbytečné. Není mi ale jasné jakým způsobem mi fond z uspořených peněz vypočte penzi a jak mi ji bude vyplácet. Děkuji Vám za odpověď, Jana.
150 korun je rozhodně málo, jste v produktivním věku, doporučila bych Vám spořit maximum: tedy 1500 měsíčně. Způsob výpočtu penze je popsán v penzijním plánu, který je součástí každé smlouvy o penzijním připojištění. V momentě, kdy Vám vznikne nárok na vyplacení penze, můžete se rozhodnout, zda si peníze vyzvednete najednou a nebo si necháte vyplácet doživotní rentu. V případě, že by se s Vámi něco stalo, můžete formou pozůstalostní penze zajistit i své blízké. Většina penzijních fondů má na svých webových stránkách kalkulačky, na kterých si můžete modelově spočítat odhad výše možné penze.
KS
Láďa
Dobrý den. Má cenu se připojišťovat? Nyní při průměrném hrubém platu 18.000 Kč dostanu státní důchod kolem 8.000Kč. Pokud si z tohoto hrubého platu 18.000 utrhnu čistého 1500 (což je hodně v poměru k čistému platu) a budu se jimi penzijně připojišťovat, tak co z toho budu mít? Vždyť říkáte, že platit si 1500 měsíčně po dobu 25 let (od 35 let do 60 let) nemá velký význam. Penzijní fondy prý nerespektují oficielní průměrný věk dožití dle ČSÚ. Místo aby počítali průměr u mužů 70,6 let (dle ČSÚ) tak si sami stanovují 78 let. Teoreticky vzato, když si budu měsíčně utrhávat 1500Kč z průměného platu ČR (citelně poznám) po dobu 25 let, tak budu dostávat po dobu 18 let (mezi 60 a 78 roky věku) tak 2.000Kč. Kde mám ale zaručeno, že se těch 78let dožiji. Při pozorování okolo sebe vidím, že 20% lidí (hlavně mužů) zemře mezi 50 a 60 lety, dalších 50% mezi 60 a 70 lety a nad 80 let se dožije tak 5% mužů. Výplata penzijního připojištění bude vůči státnímu důchodu 8.000 nepatrná. Všem je nám jasné, že penzijní připojištění si budeme vybírat hned od věku 60 let, protože nás žádný zaměstnavatel nebude stejně zaměstnávat déle i když si stát stanoví důchod až od 65 let. Proč si ale penzijně spořit přes prodělečný podnik penzijních fondů, které si stanovují průměrný věk dožití jak chtějí? Proč si spořit u fondů, když naprosto převážná většina z nás by pobírala důchody mnohem kratší dobu, než si fondy stanovují. Buď budete jako fondy respektovat průměrný věk dožití dle ČSÚ, nebo si to vaše penzijní pojištění strčte za klobouk.
Je pravda, že penzijní plány dovolují penzijním fondům upravit aktuální úmrtnostní tabulky vydané ČSÚ s ohledem na vývoj kmene účastníků. Penzijní fondy ČSOB však v současné době nevyužily této možnosti a používají aktuální tabulky ČSÚ. Pokud máte pocit, že byste si naspořené peníze neužil, můžete si je vybrat jednorázově všechny najednou. Spořit na penzi se určitě vyplatí: jak už jsem vysvětlovala v některé z dřívějších odpovědí, penzijní připojištění patří mezi nejvýhodnější spořící produkty.
KS
Petr Pavel
Existuje nějaká záruka, že důchod se v budoucnu bude opravdu vyplácet všem bez rozdílu a přpojištění bude na "přilepšení" důchodu? Logicky bych předpokládal, že až se důchodový účet ocitne v hlubokém minusu, státní důchod bude prohlášen za sociální dávku a nebude vyplácen těm, kteří mají majetek nebo jiný zdroj příjmu (například z oněch důchodových fondů). V Kanadě se to už údajně stalo a vyvolalo to velké protesty "bohatých" důchodců s mercedesy a vilami, kterým vláda zrušila státní důchod.
Otázka na to, zda se důchod bude vyplácet všem bez rozdílu, by měla být spíše určena politikům, kteří rozhodují o nakládání se státními prostředky. Peníze, které ukládáte do penzijních fondů, jsou ukládány na Váš osobní účet, o kterém díky každoročním výpisům máte přehled, a o které nemůžete přijít: nejsou totiž státu, ale Vaše.
KS
Bob
Dobrý den paní Štěrbová, monitorujete situaci třeba na Slovensku nebo v jiných zemích, které přešli na třípiliřový systém? Myslíte si, že se i u nás najdou politici odvahu a chuť otázku penzí řešit? Jste na to připraveni? Díky za odpovědi a přeju hodně zdaru.
Dobrý den, děkuji za podporu. Situaci na Slovensku nejen monitorujeme, ale naopak se nového penzijního systému aktivně účastníme. ČSOB už na Slovensku založila správcovskou společnost, která je právě součástí druhého pilíře, a která již přesáhla povinných 50 000 klientů. Myslím, že politikům nic jiného nezbude a budou muset penzijní reformu realizovat. Je jen otázka jaký zvolí scénář. ČSOB Penzijní fondy jsou však na reformu připraveny, díky naší rozsáhlé prodejní síti jsme dostupní v celé republice (na všech pobočkách ČSOB, na všech poštách i u více než 1800 spéoílupracovníků Českomoravské stavební spořitelny).
KS
Jarka
Dobrý den. Proč klienti při sjednocení fondů pod jednu značku nedostali na výběr, do kterého fondu chtějí ukládat své prostředky? Je v současnosti možný přestup mezi oběma ČSOB PF? Co je pro to třeba udělat? Jaké výhody/nevýhody má podle Vás takový přestup? S pozdravem Jarka
Dobrý den, přestup mezi penzijními fondy je bezproblémový, stačí vyplnit formulář výpovědi stávajícímu penzijnímu fondu a uzavřít smlouvu s novým fondem. Veškeré prostředky jsou pak převedeny na nový fond bezplatně. Přestup mezi fondy ČSOB je samozřejmě možný také: musíte se jen rozhodnout která ze strategií Vám vyhovuje. ČSOB Penzijní fond Stabilita je určen spíše starším klientům (45 a výše) nebo těm, kteří preferují zázemí 5. největšího fondu v České republice a chtějí konzervativní investiční strategii se zárukou stabilního ročního výnosu. Naopak Penzijní fond Progres je nejdynamičtějším mezi penzijními fondy a doporučujeme jej mladším klientům, kteří hodlají spořit déle a preferují investiční strategii založenou na vyšším podílu akcií, což jim přinese v dlouhodobém horizontu vyšší výnos. Pokud se chcete poradit, navštivte nás na některé z nejbližších poboček ČSOB, rádi Vám poradíme.
KS
giorgio
Dobrý den. V souvislosti s připravovanou daňovou reformou, ať už v provedení ODS či ČSSD, inicioval Váš penzijní fond na příslušných místech otázku možného zrušení či snížení současné výše zdanění výnosů z penzijního připojištění, které je výrazně znevýhodňuje například vůči stavebnímu spoření s nezdaněnými úroky?
Penzijní fondy jsou součástí Asociace penzijních fondů, která právě v těchto otázkách jednotně vystupuje a snaží se je řešit. Nevím ale, zda se zabývá konkrétně touto věcí.
KS
Josef
Vztahuje se možnost úpravy úmrtnostních tabulek i na starší smlouvy před přijetím této úpravy?
Záleží na tom podle jakého penzijního plánu jste uzavřel smlouvu. V případě, že jste smlouvu uzavřel v minulosti před 1. 9. 2004 podle starších penzijních plánů, úprava se Vás netýká (tyto plány možnost úpravy úmrtnostních tabulek neobsahovaly). Smlouvy uzavřené podle nového penzijního plánu platné od 1. září 2004 už tuto možnost mají.
KS