Významné zákony budou do července

Program, se kterým předstoupí premiér Jiří Paroubek před sněmovnu, vychází z prohlášení vlády Stanislava Grosse. Nesouhlasí s tím, že pouze silně proškrtal materiál svého předchůdce, ale nového nepřinesl nic: "Stihneme spoustu významných věcí, určitě to bude novela zákona o dani z příjmu fyzických osob, máme v plánu zákoník práce, stavební zákon, zákon o veřejných zakázkách, o soukromě veřejném partnerství i zákony v bytové oblasti," říká premiér.

HN: Nemáte i nějakou výraznější vlastní ambici?
V prohlášení je řada mých aktivit. Už na Ministerstvu pro místní rozvoj jsem připravil bytové zákony, včetně zákona o nájemném. Ale nyní jde o to, aby se vládní legislativa soustředila na zákony, které mohou přinést kvalitativní posun v životě společnosti nebo v rozvoji hospodářství.

HN: Všechny významné zákony projdou vládou do léta?
V zásadě to tak je do konce července. Co vláda neprojedná do konce října, sněmovna s největší pravděpodobností už nestihne.

HN: V prioritách máte vysoko hospodářskou strategii České republiky. K čemu je dobrá?
Musíme si ujasnit cíle. Ze strategie budou vycházet dokumenty, které jsou významné pro čerpání peněz ze strukturálních fondů EU, to je zhruba 120 možná 150 miliard korun ročně, které budeme čerpat v letech 2007 - 2013.

HN: Strategie vzniká proto, abychom mohli čerpat z evropských fondů?
Zcela nepochybně. Za sociálnědemokratických vlád by vznikla i bez toho. Teď ale můžeme počítat s prostředky navíc do rozvoje infrastruktury, výzkumu, školství, na odstraňování regionálních rozdílů.

HN: Česko tedy nebude montážní dílnou Evropy, ale půjde směrem k výzkumu a novým technologiím?
Česko musí jít oběma směry. Určitě jsou zde možnosti, aby se Česko stalo vědeckovýzkumnou základnou Evropy, ale ne všichni investoři, kteří sem přicházejí, mají záměr využívat vysoce kvalifikované pracovní síly. Mají zájem tady mít montážní linku Evropy a je otázka, jestli se tomu bránit.

HN: Dokážete si představit dohodu mezi pěti stranami o důchodové reformě? Každá z nich má svůj projekt, který je finančně udržitelný.
V krátké době předložím předsedům parlamentních stran návrh na společné jednání. S tím, že bych byl rád, abychom se vrátili ke konceptu, který byl použit někdy v průběhu dvacátých let, když se vytvářel systém důchodového zabezpečení. Tehdy se vycházelo především z doporučení expertů, až potom k tomu přišli politici. Myslím, že vhodný může být modifikovaný sociálnědemokratický model, ale v zásadě je jedno, co z těch čtyř modelů se vezme za základ. Jednoznačně vybočuje pouze model ODS. Jedná se o experiment a neumím si představit, že na něj ostatní politické strany přistoupí. Připouštím, že výsledek může být trochu odlišný od představ sociální demokracie.

HN: Budete kolegy z ostatních stran přesvědčovat, aby respektovali doporučení expertů?
Záleží, co experti doporučí. Mělo by vycházet ze základních evropských trendů.