Kontroloři: parlament užívá švarcsystém

Politici ve sněmovně a v Senátu využívají to, co ostatním zakazují.
Stejná smlouva, podle níž pro poslance a senátory pracují asistenti a dostávají za to ročně statisícové odměny, by firmám a podnikatelům mohla přivodit až dvoumiliónovou pokutu. Podle kontrolorů Úřadů práce naplňuje znaky takzvaného švarcsystému, který sami politici minulý týden opětovně označili za nelegální.
Shodlo se na tom sedm profesionálních kontrolorů z celé republiky, kterým HN poskytly oficiální vzor smlouvy. Protože státní úředníci nemohou o svých rozborech hovořit, nejsou jejich jména zveřejněna, ale redakce je zná.
Jediný závazný verdikt může v případě parlamentních asistentů vynést Úřad práce v Praze, kterému kontroly ve sněmovně a Senátu místně přísluší. Ten se ale k prověrce už několik let nemá. "V tomto případě máme jiné priority," sdělil před časem ředitel úřadu Ivan Chomát.
Vedoucí kontrolního oddělení Eva Svěrčinová na žádost o posouzení smlouvy odpověděla pouze obecně: "Problém je třeba posuzovat ve vzájemných souvislostech. Nejsme oprávněni zaujímat stanoviska ke konkrétním právním úkonům právnických či fyzických osob," uvedla písemně.

Proč je to švarcsystém

Kontroloři, kteří odpověděli konkrétně, považují v parlamentním případě za charakteristické znaky švarcsystému hned několik ustanovení smlouvy. "Platnost je svázána s mandátem poslance, úkoly jsou pravidelné a nikoliv nahodilé, odměna je vyčíslena jako pravidelná měsíční částka," uvedl moravský revizor.
"Předložená smlouva by mohla být posuzována jako zastřená forma pracovněprávního vztahu obsahující znaky švarcsystému," dodává jeho kolega z českého regionu.
Kontroloři vycházeli z textu smlouvy, ve které Poslanecká sněmovna pouze doplňuje jméno poslance, jeho asistenta a konkrétní výši měsíční odměny.
Informace uvolněné Senátem zase ukazují, že pravidelná a neměnná fakturace 25 tisíc korun na politikova pomocníka je nápadně podobná zaměstnanecké mzdě. V plné výši ji čerpá 78 senátorů. "Limit stanovený částkou 25 tisíc korun měsíčně není využíván v plném rozsahu třemi senátory," uvedla Květoslava Kozáková z tiskového odboru Senátu.
Žádné výkyvy podle druhu či množství odvedené práce, což by mohlo ospravedlňovat najímání asistentů na živnostenský list, se na odměňování neprojevuje. "K fakturám nejsou připojovány předávací protokoly o službách a pracích," uvedla Kozáková.
Podle dalšího kontrolora z mimopražského Úřadu práce by bylo korektní, aby asistenti přidělení politikům měli zaměstnaneckou smlouvu na dobu určitou a živnostníky si kanceláře najímaly jen při mimořádných událostech, které stálí zaměstnanci jednorázově nezvládnou. "Oni si ten paragraf o švarcsystému velmi šikovně obešli," konstatoval kontrolor. Další jeho kolega přidal komentář, že se kancelář a asistent snaží od zákona odpoutat tím, že podepisují ustanovení, podle něhož se smlouva řídí obchodním zákoníkem. "Pak by ale nebyl správný odstavec o pravidelné měsíční platbě," dodává.

Přísné kontroly ve firmách

Ředitel pražského pracovního úřadu Ivan Chomát pro HN uvedl, že jeho podřízení nebudou parlament kontrolovat, dokud se současné debaty o příslušném paragrafu zákona o zaměstnanosti definitivně neukončí.
Takovou toleranci však stát neprojevuje ke všem stejně. Z odpovědí více než třetiny všech regionálních pracovních úřadů vyplynulo, že jen za první čtvrtletí letošního roku kontrolovali jejich pracovníci švarcsystém u 62 podnikatelů a firem. Celkem pětadvacetkrát uložili za využívání služeb živnostníků pokuty, jejichž součet přesáhl 300 tisíc korun.
Někteří politici upozorňovali, že jejich asistenti dostávají odměny podle pravidel, za která jsou podnikatelé trestáni, ale zatím nikdo nedokázal praxi nastavenou jednacím řádem sněmovny změnit.


Jak se platí asistenti a co je švarcsystém

Signály švarcsystému (podle Úřadů práce)
Smlouva živnostníka s firmou je uzavřená obecně na vymezené období, nikoliv na provedení konkrétní práce.
Odměna není jednorázová, ale je placena pravidelně jako měsíční mzda.
Firma mu průběžně zadává různé úkoly.
Co obsahuje smlouva poslaneckého či senátorského asistenta
Časový rozsah poskytovaných služeb: Služby asistenta poslance souvisejí s výkonem mandátu poslance.
Objednatel (kancelář sněmovny či Senátu) se zavazuje zaplatit poskytovateli služeb (asistentovi) za poskytnuté služby celkovou částku měsíčně. Pokud je uzavřena smlouva v průběhu měsíce, náleží poskytovateli služeb poměrná část měsíční částky.
Poskytovatel služeb se zavazuje zajistit služby asistenta podle průběžných požadavků a pokynů poslance.
Oč přichází stát na výdělcích parlamentních asistentů
Asistentovi poslance nebo senátora, který obdrží od parlamentu měsíční odměnu 25 tisíc korun jako živnostník, zůstane po zdanění více než 19 tisíc korun. Pokud by parlament měl za 25 tisíc vyplatit asistenta jako zaměstnance (tedy z 25 tisíc pokrýt hrubou mzdu i povinné odvody pojistného), přidělil by mu ve skutečnosti čistý plat jen 14 tisíc korun.
O rozdíl 5400 korun přichází především správa sociálního zabezpečení. Méně peněz vyberou i zdravotní pojišťovny a také stát na daních.
Za zhruba 300 asistentů tak stát a pojišťovny měsíčně tratí více než 1,6 miliónu korun. Roční využívání švarcsystému vydělá asistentům bezmála 20 miliónů v porovnání s tím, kdyby byli řádnými zaměstnanci parlamentu.