Poslanci chtějí odškodnit pád bank

Skupina poslanců navrhuje, aby se vrátila doba, kdy stát velkoryse a nad rámec zákona odškodňoval klienty padlých bank, což stálo více než 28 miliard korun.
Pětice zákonodárců ze všech stran zastoupených ve sněmovně předložila novelu zákona o bankách. Podle ní by lidé ze zkrachovalé Union banky měli dostat až čtyři milióny korun, což je dohromady dalších 2,5 miliardy. U klientů bývalé Plzeňské banky činí tato částka celkem 100 miliónů. Odškodnění by se mělo týkat i zhruba sto padesáti vkladatelů z Kreditní banky Plzeň, kteří dosud nedostali nic za své vkladové certifikáty.
Novela však pamatuje také na Českou pojišťovnu, v době pádu Kreditní banky jejího majoritního vlastníka. Té by se měla vrátit suma, kterou tehdy poskytla na výplatu klientů (vracela jim vklady do čtyř miliónů korun). Česká pojišťovna včera neupřesnila, o kolik peněz by mohlo jít - nemá prý takový údaj k dispozici. Fond pojištění vkladů však částku odhaduje na dvě až čtyři miliardy.

Fond by si musel půjčit

Poslanci se budou návrhem zabývat v době, kdy už čtyři roky platí, že klienti jsou odškodňováni z fondu pojištění do výše 90 procent svých vkladů, nejvýše však 25 tisíci eur (v aktuálním přepočtu na koruny). S tímto limitem počítá zákon - a je dokonce o pět tisíc eur vyšší, než požaduje patřičná evropská směrnice.
Do Fondu pojištění vkladů, ze kterého se nyní náhrady vyplácejí, přispívají banky. Fond, který má nyní na účtu 3,7 miliardy korun, by klienty podle navrhovaného zákona vyplatit nemohl. Musel by si půjčit. I s tím zákon počítá: bankám nařizuje zvýšit příspěvek do fondu na dvojnásobek. U velkých bank by šlo o desítky miliónů ročně.
S návrhem zákona nesouhlasí ministr financí Bohuslav Sobotka. "Je to nesystémové řešení," řekl.
Podle poslance ODS Michala Doktora, který novelu inicioval, šance na přijetí návrhu přesto existuje. "Odškodnění do výše čtyř miliónů korun nakonec dostali klienti všech padlých bank," argumentuje Doktor podobně jako poškození klienti. "Měl jsem vkladový certifikát na půl miliónu, zbývaly mi tři týdny, než bych peníze dostal. Za téměř deset let, která uplynula od pádu banky, jsem neviděl ani korunu. Teď mám aspoň naději," říká Jiří Pechal, klient Kreditní banky Plzeň.

Podepsal, ale nesouhlasí

Pro příští osud zákona je důležité, že pod návrhem jsou podpisy zástupců všech stran. Má podporu mezi komunisty a občanskými demokraty. "Jak mám někomu z Union banky vysvětlit, že ostatní dostali na pojištění daleko více než on. Samozřejmě si uvědomuji, že zátěž ponesou ostatní banky," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.
Snad jedině podpis zástupce ČSSD Michala Krause, také šéfa poslaneckého klubu, lze chápat jinak. "Pokud je proti Ministerstvo financí, což je pro mě nová informace, tak tuto změnu podporovat nebudu," řekl včera Kraus.
Union banka a Plzeňská banka jsou posledními z dvacítky ústavů, které v Česku kvůli špatnému hospodaření zkrachovaly. V obou případech se tak stalo v roce 2003. Výplata pojištěných vkladů v ostravské Union bance přišla na více než 12 miliard korun. Plzeňská banka byla menší, vkladatelé dostali zatím 135 miliónů. Kreditní banka Plzeň zkrachovala v roce 1996.
Odškodnění už stálo 28 miliard, str. 21