Policie začne platit za odposlechy

Speciální policejní složky už nebudou moci odposlouchávat telefonní hovory podezřelých osob zdarma, ale od května za to budou muset platit všem tuzemským operátorům. Dosud využívala policie tyto služby bezplatně.
Změnu, na niž upozornil Radiožurnál, přinesl nový zákon o elektronických komunikacích. Novou povinnost pro policii do něj prosadil sněmovní bezpečnostní výbor. Důvody jsou dva. Jednak si slibuje, že poplatky donutí policii s odposlechy šetřit, jednak chce napravit praxi, kdy stát dostává služby od soukromých společností zdarma. Policie byla v minulém roce ostře kritizovaná kvůli tomu, že dramaticky přibylo odposlechů. Vloni kriminalisté "napíchli" skoro devět tisíc telefonů. To bylo o pět tisíc více než v roce 1999. A policejní prezident Jiří Kolář připouští, že si někteří policisté občas ulehčí práci, a místo výslechů dalších svědků požádají hned o odposlech.
"Nové nařízení bude policii nutit, aby odposlechy nepoužívala zbytečně," míní šéf odposlechové komise, poslanec ODS Jiří Bílý.
Možnost, že by kvůli nové povinnosti platit operátorům odposlechů ubylo, ale nepřipouští ministr vnitra František Bublan: "To je naprostý nesmysl." Policie přitom zatím neví, z čeho bude odposlechy platit. Zákon totiž sněmovnou prošel později, než byl připraven státní rozpočet. "Nečekám, že by nám byl mimořádně navýšen rozpočet. Ale samozřejmě, že to budeme schopni vyřešit. Zřejmě budeme muset zastavit některé investice," uvedl Bublan.
I když zákon už devět dnů platí, zatím není jasné, kolik bude stát operátorům platit. Sazebník má vypracovat Český telekomunikační úřad, policie ho však v ruce ještě nemá. Ředitel úřadu David Stádník včera nebyl k zastižení.
Operátoři mu již vyčíslili své náklady, konkrétní částky ale žádný z nich nechce prozradit. "Dokud není jasné cenové rozhodnutí telekomunikačního úřadu, nebudeme o tom mluvit," řekl mluvčí firmy Oskar Mobil Petr Šindler. Původní odhady hovořily o tom, že stát bude muset operátorům platit stamilióny. Po prvních kolech vyjednávání zástupců vnitra a firem se ukázalo, že částky budou mnohem nižší. "Vyjednáváme o možnosti nějakého paušálu. Kolik přesně budeme platit, se rozhodne během května," dodal Bublan.
Zpřísnění kontroly odposlechů žádá už dlouho ODS. Její poslanci teď ve sněmovně předložili návrh, podle kterého by neoprávněné odposlechy byly trestným činem, za nějž by hrozilo vězení nebo peněžité tresty. Lidem, které by legálně odposlouchávala policie, ale nevedlo by to k jejich stíhání, by návrh ODS umožnil obrátit se na soud a žádat finanční odškodnění.