Pět poslanců ČSSD odmítalo více než týden podpořit nový kabinet jejich vlastního premiéra.
Včera rebelové během několika hodin otočili a Jiřímu Paroubkovi na jednání poslaneckého klubu slíbili, že vládě důvěru dají. Rychlou změnu názorů odmítli komentovat, a tvrdí, že se jejich názorový obrat obešel bez jakékoliv protislužby.
"Na klubu se řeklo, že medializace škodí. Byli jsme ostře kritizováni za naše hovory s novináři na toto téma, takže respektuji rozhodnutí klubu," řekl jeden z dosavadních rebelů, poslanec Jan Kavan.


Sněmovna bude o důvěře vládě hlasovat v pátek 13. května.
Kavan společně s šéfem zahraničního výboru Vladimírem Laštůvkou původně podmiňovali podporu vládě splněním požadavku, že sociální demokracie bude mít větší vliv na zahraniční politiku. Do křesla 1. náměstka ministra zahraničí chtěli prosadit současného velvyslance při OSN Hynka Kmoníčka. To Svoboda odmítl. Paroubek v minulých dnech přiznal, že nyní uvažuje o velvyslanci v Moskvě Jaroslavu Baštovi.


"Personální změny nejsou prvořadé, jde o systém práce a komunikace," řekl Laštůvka. Dohoda mezi Paroubkem a Svobodou má podle podle něj zaručit lepší spolupráci sněmovního zahraničního výboru s Černínským palácem. Laštůvka pak dodal, že impulsem pro změnu postoje bylo Paroubkovo ujištění, že Svoboda je připraven jejich požadavkům vyhovět. "Jsem připraven se dohodnout, protože vláda má také svoji hodnotu, ale všechno má své limity," přiblížil Svoboda. Na večerní schůzce s premiérem se pak shodli, že místo prvního náměstka obsadí kandidát ČSSD. Konkrétní jméno však zatím není jasné. "Navrhneme dvě tři jména panu ministrovi Svobodovi a on se rozhodne," uvedl Paroubek. Dodal, že jméno nového náměstka bude známo v pátek.


Laštůvka včera důrazně odmítl, že by za jeho podporou vládě byl příslib nějaké funkce, vlivu nebo prostoru pro uplatnění jeho názorů. "A to máte drzost se vůbec takhle zeptat? Na žádné trafiky nejedu. Mám celoživotní krédo, že člověk je nejvíc svobodný tehdy, když nic nechce. O něčem tak primitivním by se mnou snad nikdo ani nemluvil," prohlásil.
Odměnu za vyslovení důvěry tak přiznal pouze Petr Lachnit. Už v pondělí mu Paroubek za jeho hlas slíbil funkci poradce pro regionální politiku. "Vždy jsem si jeho práce vážil, a dohodli jsme se proto na určité formě spolupráce v regionální oblasti, kde on je velkým odborníkem," vysvětlil Paroubek.


V případě Kavana je jeho včerejší prohlášení "žádné dohody, žádné výměny, žádné posty" překvapivé. Loni v létě se choval při podpoře Grossovy vlády jinak. I tehdy váhal a na otázku, zda důvěru přislíbil jen tak, v rozhovoru odpověděl: "Gross mě ujistil, že dostanu jisté záruky na věci, které jsem chtěl mít v budoucím programovém prohlášení vlády. Je to třeba problematika privatizace veřejných služeb. Nechci, aby zákony trhu rozhodovaly o podmínkách ve školství nebo zdravotnictví. Dále zahraniční politika by si neměla hrát na chytrou horákyni a měla by být jednoznačně proevropská. Gross na to reagoval, že s žádným z mých požadavků by neměl být problém. Teď se budu přímo v zahraniční komisi účastnit přípravy toho, co by ve vládním programovém prohlášení na úseku zahraniční politiky mělo být."


Že to s rebely nakonec nebude tak horké, uváděli někteří vlivní členové ČSSD už před deseti dny po jednání nespokojenců s vedením strany. Zdroj blízký tomuto jednání v neděli 24. dubna řekl HN, že účastníci domluvili podmínky, které dovolí premiérovi podat demisi a prezidentovi později jmenovat novou koaliční vládu.


Po této neveřejné schůzce však pětice z levicového křídla hrála roli váhajících poslanců. Přes týden se pak jejich obličeje objevovaly v hlavních televizních zprávách. Po rozhovoru s Paroubkem včera od rebelie upustili i poslanci Robert Kopecký a Josef Hojdar.