Rodiče budou moci děti dávat častěji do školky

Rodiče budou moci dávat děti do školky každý den až na čtyři hodiny, aniž ztratí nárok na tříapůltisícový rodičovský příspěvek. Umožní jim to novela zákona o státní sociální podpoře, kterou schválila sněmovna. Novelu, jež má platit od ledna příštího roku, ale ještě posoudí prezident.
Nyní je podmínkou pro vyplacení příspěvku to, že dítě nestráví ve školce víc než pět dní v měsíci.
Sněmovna včera přehlasovala Senát, který chtěl původní poslaneckou verzi novely pozměnit. Neúspěšně prosazoval, aby měli rodiče možnost dávat dítě do mateřské školy až na osmdesát hodin měsíčně, aniž by přitom ztratili nárok na příspěvek.
Senát také navrhl zrušit zákonný nárok na bezplatný poslední ročník školky. Poslanci, konkrétně komunisté a sociální demokraté, se ale postavili proti. V Senátu má nejsilnější zastoupení ODS, ve sněmovně naopak levice.
ODS argumentuje, že to, co se dřív platilo za všechny tři roky školky, rozpočítají obce kvůli nařízení o bezplatném posledním ročníku na první dva roky. Poslední ročník tak podle poslankyně Evy Dundáčkové (ODS) zaplatí rodiče mladších dětí.
Novelu předložili tři poslanci ČSSD. Podle schváleného znění budou moci rodiče čerpat příspěvek u dítěte staršího tří let, i když toto dítě navštěvuje školku, ale jen v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně. U dětí mladších tří let se situace nezmění. Má dál existovat omezení při čerpání rodičovského příspěvku, a to docházkou dítěte do jeslí maximálně pět dní v měsíci.
Zastánci novely si od možnosti dát starší dítě až na čtyři hodiny denně do školky slibují, že ženy, které se po mateřské chtějí vrátit do práce, budou mít vyšší šanci najít zaměstnání. "Pomůže to rodičům, kteří chodí na rekvalifikace, nebo těm, kteří si našli práci na zkrácený úvazek," slibuje poslankyně Alena Čurdová (ČSSD), která je zároveň předsedkyní Rady vlády pro rovné příležitosti mužů a žen.
"Než aby složitě hledaly práci, tak dnes často mají další dítě a postupně ztrácejí šanci," řekla již dříve Alena Králíková ze společnosti Gender Studies.
Odborníky i matky s malými dětmi rozhodnutí politiků těší, ale říkají, že je polovičaté. Firmy v Česku totiž nechtějí lidi na dobu kratší než osm hodin najímat. A nový zákon je k zaměstnávání na kratší dobu nutit nebude. Podle evropského statistického úřadu Eurostat je Česko čtvrtou nejhorší zemí EU v množství žen zaměstnaných na zkrácený úvazek. (čtk)