Poslanecká sněmovna souhlasí s tím, aby vlastník alespoň 90 procent základního kapitálu firmy mohl vyvlastnit menšinové spolumajitele. Opatření sněmovna přijala v rámci novely obchodního zákoníku. Opačný názor měl Senát, sněmovnu ale ovlivnit nedokázal. Samotná novela zjednodušuje a zrychluje zápisy do obchodního rejstříku. Předlohu musí ještě podepsat prezident.


Pasáž o vyvlastnění menšinových vlastníků by podle senátorů mohla být v rozporu s Listinou základních práv a svobod, a zasluhovala by proto důkladnější přípravu. Pasáž byla do novely vložena ve sněmovně bez projednání ve výborech. V obchodním světě se operaci, při níž vlastník minoritní podíly vykoupí, říká vytlačení.


Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) poznamenal, že na jedné straně sice bude omezeno majetkové právo, ale uvedený institut je obsažen v právních řádech dalších států EU. "Institut je zaváděn z toho důvodu, že usnadňuje řízení obchodních společností a omezuje možnosti minoritních akcionářů zneužívat své postavení k určitým šikanózním úkonům," řekl.


Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek poznamenal, že přijetí předlohy je důležité pro fungování české ekonomiky. Kupónová privatizace vytvořila z 1700 podniků veřejně obchodovatelné firmy. "Ukázalo se, že to je nefunkční řešení, které tato ekonomika nemůže vstřebat a tudíž že je třeba udělat následující proces," řekl.


Mládek připomněl, že se stává, že někteří akcionáři z různých důvodů nechtějí akcie prodat. "Toto je velmi důležité pro fungování české ekonomiky, abychom se definitivně vymanili z té slepé uličky, kam nás přivedla kupónová privatizace," řekl.


Přijatá novela, ze které ustanovení o menšinových vlastnících firem sněmovna vyřadila, má zjednodušit zápis do rejstříku mimo jiné zavedením přesných formulářů, které by si lidé mohli vyzvednout u soudů nebo stáhnout na internetu. Jejich vyplněním by se obě strany zápisu vyhnuly zbytečnému papírování a obchodní společnost by mohla vzniknout do týdne. Změny by měly nabýt účinnosti od letošního 1. července.