Daňové změny státu příliš nepomohly

Situace státní pokladny se v dubnu výrazně zhoršila. Nebýt však pravidelné, a navíc i povinné výplaty státního příspěvku na stavební spoření občanů, mohl by se stát v první třetině roku pochlubit znovu ziskovým hospodařením.
Po dubnovém přebytku státní pokladny ve výši 8,3 miliardy korun se finance státu propadly do dluhu 22,5 miliardy korun. "Zároveň jsou ze státního rozpočtu vypláceny příspěvky krajům a obcím na celé čtvrtletí dopředu stejně jako předsunuté platby na zdravotní pojištění nevýdělečných osob," připomíná hlavní analytik Patria Online David Marek.
Situaci ovšem částečně zkresluje vstup Česka do Evropské unie. Právě před rokem přestaly v obchodování s unijními státy platit cla, naopak se ale citelně projevily změny v dani z přidané hodnoty (DPH). Řada expertů přitom už před rokem varovala, že zvýšená daň nepřinese státu automaticky více peněz.
Výpadek státních příjmů hodnotí ekonomové shodně. Jednou z příčin je zpomalování ekonomické aktivity, které je patrné již několik měsíců i z dalších ekonomických ukazatelů.
"Druhou příčinou bylo předplacení některých služeb podniky v roce 2004 před účinností změny sazby DPH. To výrazně zvedlo odvody v prvních měsících loňského roku a bude negativně ovlivňovat daňové výběry v letošním a možná i příštím roce," říká například hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.
Také Ministerstvo financí vysvětluje situaci výpadku DPH právě loňským předzásobením firem formou předčasných fakturací jako reakci na připravované přeřazení některého zboží a služeb ze snížené do základní sazby daně.
Ministerstvo financí oponuje kritikům chaotických změn k loňskému prvnímu květnu. "Přesto, že byl nový zákon o DPH při svém vzniku předmětem ostré kritiky ze strany veřejnosti a podnikatelské sféry a provázely ho hrozby, které hovořily o zhroucení systému, nakonec se nic z toho nesplnilo," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.
Na rozdíl od Rakouska, které mělo po vstupu do unie závažné problémy s novým zákonem o DPH, v Česku se podle úředníků podařilo celou situaci zvládnout. České subjekty se s novým zákonem vyrovnaly, čemuž se Ministerstvo financí od počátku snažilo napomáhat zveřejňováním informací na webových stránkách a zavedením telefonických informačních linek. "Po roce lze konstatovat, že výběr DPH probíhá bez závažnějších problémů," uvedl Zeman.
Musíme také počítat se zrušením výběru daně z členských zemí Evropské unie nebo z výpadku cel, připomíná první náměstek ministra financí Eduard Janota.
Přesto musela podle informací HN právě kvůli zmatkům při změnách DPH opustit jeden z nejvyšších postů resortu náměstkyně Yvona Legierská.
Podnikatelé mají ale jasno: ministerstvo musí dát jednoznačný signál, jak vykládat právě takové zmatečné zákony, jaké stát na podnikatele uvalil právě před rokem. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek k tomu říká, že to není nový požadavek.
DPH: zklamání pro stát, str. 15