Kohout tvrdí, že vleklá krize Česko poškodila

Vleklá vládní krize i způsob, jakým ji politici vyřešili, zhoršila obraz Česka v Evropské unii. Tvrdí to alespoň český velvyslanec při EU Jan Kohout. "Naši kolegové, diplomaté i zahraniční tisk přestávali celou záležitost chápat. Začala nabývat trochu tragikomických rysů," řekl včera novinářům v Praze.
Kohout, o němž se uvažovalo jako o nástupci expremiéra Stanislava Grosse, nekritizoval české politiky poprvé. Na negativní důsledky vládní krize upozornil už před měsícem, a to v souvislosti s nejasnou ratifikací euroústavy.
O evropské ústavě a jejím schvalování se velvyslanec neopomněl zmínit ani na včerejší tiskové konferenci rok a den po vstupu Česka do EU. Problém je podle něj v tom, že "vláda, která ústavu dojednala, fakticky nic nekonala, že z její strany nebyla snaha o osvětu".
"Nenašlápli jsme špatně," zhodnotil Kohout roční působení Česka v EU. "Ale v posledních třech měsících byl náš krok velmi váhavý," dodal.
Analytici, které HN oslovily přímo v Bruselu, jsou v hodnocení dopadů české vládní krize na image země v unii o poznání méně kritičtí.
"Každý stát se čas od času dostane do složité vnitropolitické situace," myslí si například Michael Emerson, analytik Centra pro studium evropské politiky. "Předčasné volby a pády vlád zažily jen v posledních dvou letech tři země - Itálie, Nizozemsko a Portugalsko," upozorňuje.
Například nizozemská vláda Jana Petera Balkenendeho vydržela po volbách z roku 2002 u moci jen 87 dnů.
Podobná situace byla v Portugalsku, kde se v posledních třech letech konaly hned dvoje předčasné volby.
"Žádná země ani unijní instituce na státy kvůli vnitropolitickým problémům netlačí," tvrdí Emerson. "Vládní nebo politická krize jako taková k demokracii patří," říká i ředitel Centra evropské politiky John Palmer. "Je ale nutné, aby se řešila rychle."
Právě z důsledků nekonečného prodlužování vládní krize měli obavu například také na české ambasádě v Berlíně. "Měli jsme stále pocit, že přijde okamžik, kdy kvůli krizi v Praze nebudeme schopni reagovat. Naštěstí k tomu však nedošlo," řekl rada velvyslanectví Jan Sechter.