Spor v justici míří k poslancům

Spor mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou o katarského prince se překlopil v politickou kauzu.
Rozmíšky mezi oběma vlivnými postavami justice bude dnes na mimořádné schůzi řešit sněmovní ústavně-právní výbor. Benešová prohlásila, že jednání bude mít klíčový vliv na budoucí charakter české justice. Od nástupu do čela Nejvyššího státního zastupitelství je Benešová spojována s ČSSD, za jejíž vlády se stala nejvýše postavenou ženou mezi žalobci. Bývalý premiér Miloš Zeman jí nabízel post ministryně vnitra.

ČSSD hájí Benešovou

ČSSD v nynějším sporu stojí za Benešovou. "Pokud by ministr navrhl její odvolání, pevně stojím za tím, že by vláda tento návrh neschválila," řekl včera místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny Zdeněk Koudelka.
Předsedkyně výboru, lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová, už dříve uvedla, že rychlé odvolání Benešové by mohlo ovlivnit její hlasování o důvěře Paroubkově vládě. Parkanová nyní věří, že jednání ve sněmovně pomůže situaci uklidnit. "Chceme vyslechnout ministra i nejvyšší státní zástupkyni a dát jim prostor, aby obhájili svá stanoviska," řekla Parkanová. "Napětí v tomto resortu bylo do jisté míry vždy. Teď ale překročilo přípustnou mez."
Spor mezi Benešovou a Němcem se vyostřil zkraje dubna, kdy policie na popud Benešové zahájila vyšetřování okolností, za nichž chtěl Němec vydat do vlasti katarského prince obviněného v Česku ze sexuálních deliktů. Benešová dospěla k závěru, že při tom byl porušen zákon a nechala vyšetřit, zda má být někdo obviněn.
Ministr Pavel Němec rozhodnutí vydat obžalovaného odůvodnil obavou, že vztahy obou států se mohou jinak prudce zhoršit. Oporu ale nenašel na ministerstvu zahraničí. Diplomati si naopak stěžují, že na stůl dostali hotovou věc. Předání případu do Kataru ministrovi nedoporučil ani expert z jeho úřadu.
Benešová zdůraznila, že ve sporu s ministerstvem nejde o stanovisko k dílčí kauze, ale o jasné stanovení pravidel, nakolik může ministerstvo zasahovat do práce žalobců. "Před výborem budu obhajovat svá stanoviska. Zmíním i jiné věci, o nichž se dosud nemluvilo," řekla bez dalších podrobností agentuře ČTK.
Více o případu chce znát i premiér Jiří Paroubek. Benešová již dříve prohlásila, že se Němec snaží nezákonně ovlivňovat kauzy, ve kterých hrají ústřední roli právě politici US-DEU nebo jeho Ministerstvo spravedlnosti.

Nejasné okolnosti

Ministr Němec už naznačil, že Benešová by mohla ve funkci skončit. Podle mluvčího Petra Dimuna to ovšem nebude kvůli katarskému princi nebo z politických důvodů. Za odvoláním by podle něj stály třeba její kroky v kauze exministra Mlynáře, kterého policie za nejasných okolností obvinila ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Benešová kritizovala své podřízené, že o chystaném stíhání ministra informovali dříve média než jeho samého. Němec Benešové vytkl, že to bylo vše, co s případem udělala.
Potíže nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové nejsou první v její kariéře. Před rokem čelila kritice ze strany regionálních politiků a ODS. Byli pobouřeni výroky, v nichž přirovnala některé starosty ke gubernátorům. Benešová je použila v souvislosti s kriminalitou komunálních politiků.
Ke kritice nejvyšší státní zástupkyně se včera přidal také bývalý ministr a šéf legislativní rady Grossovy vlády Jaroslav Bureš. "Některé její mediální výroky jsou značně přepjaté," uvedl na její adresu pro televizi Nova.
Komentář, str. 10


Kauza katarského prince

16. září 2004 - Česká policie zatkla prince Hámida bin Abdal Sáního, obvinila jej z pohlavního zneužívání 16 dívek, čtyřem z nich ještě nebylo patnáct let.
31. března 2005 - Státní zástupce podává na Sáního žalobu.
4. dubna 2005 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o vydání do jeho vlasti. Katarský stát se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat. O dva dny později však soud oznámil, že stíhání nepřeruší. Rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou jeho stíhání, totiž obsahuje zásadní vady.
12. dubna 2005 - Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová potvrdila, že vydala pokyn k prošetření postupu ministra Němce.
18. dubna 2005 - Kriminalisté si přišli na Ministerstvo spravedlnosti pro dokumenty týkající se kauzy katarského prince.
20. dubna 2005 - Obvodní soud pro Prahu 2 zpochybnil oprávnění ministra spravedlnosti rozhodovat o předání případu do Kataru bez předchozího návrhu soudu. Němec zvažuje odvolání Benešové.