České důchody patří k nejnižším

Průměrně vydělávající Čech platí státu na penzi jedny z nejvyšších odvodů v Evropě, za léta strávená v důchodu však naopak dostane jednu z vůbec nejnižších částek. Penzijní bohatství: tedy kolik člověk vydělá od chvíle, kdy na odpočinek odejde do konce života, přináší nová studie o penzích, kterou včera zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
V Česku stráví průměrný důchodce seniorská léta s rozpočtem 1,1 milionu korun. Bude tak mít k dispozici částku na úrovni sedmi ročních průměrných platů, bude z nich muset vyžít dvanáct let. Do penze totiž muži většinou míří už před šedesátkou a průměrná délka dožití dosahuje 72 let.
Výpočty expertů OECD nesedí úplně přesně na současné průměrné penze a platy. Bohatství důchodů totiž počítali podle údajů o příjmech z roku 2002 a v amerických dolarech. Od té chvíle se průměrný plat zvýšil o 12 procent a koruna proti dolaru výrazně posílila.
Čeští penzisté tak mají ve srovnání s ostatními zeměmi OECD podprůměrné penze. S ještě skromnějšími musí počítat Britové, Irové, Kanaďané či Američané. V těchto zemích však na rozdíl od Česka platí na důchody velmi nízké odvody. Například v USA dosahuje povinná platba na penzi 12,5 procenta, v Česku 28 procent. "Velmi významné je, kdy lidé do důchodu odcházejí. Každý další odpracovaný rok výšku penze ve všech zemích významně zvyšuje," říká Monika Quessier, která se v OECD specializuje právě na penze.
Právě velmi časný odchod do starobního důchodu je jedním z hlavních důvodů, proč lidé v Česku musí ve stáří vyžít s méně penězi než ostatní Evropané.
Politici se zatím žádné dohodě o reformě penzí neblíží, nicméně se shodují, že tak brzké odchody na odpočinek jako nyní už jsou nadále neudržitelné. Ve většině vyspělých zemích se do důchodu chodí až po 65 letech.
Vůbec nejvyšší životní úroveň z vyspělých zemí mají penzisté v Lucembursku. A to nejen absolutně, což by samo o sobě nebylo nijak překvapivé, protože malý bankovní ráj je výrazně bohatší než ostatní evropské země. Lucemburský senior má však i nejvyšší životní standard v porovnání s lidmi, kteří v této zemi pracují. Průměrná penze v Lucemburku je totiž stejně vysoká jako plat. Senior-muž tak má na stáří rozpočet na úrovni osmnácti ročních platů, ještě lépe jsou na tom ženy, jimž vychází dvaadvacet ročních příjmů.
Dalšími zeměmi, jejichž penzisté mají vysokou životní úroveň, jsou Švédsko a Finsko. Ekonomové OECD přitom upozorňují, že vysoké penze nejsou tím, co by hnalo státy do dluhů. Švédský systém s vysokými penzemi označují za vyrovnaný a dlouhodobě udržitelný. Zatímco ten český s vysokými odvody a relativně nízkými penzemi za jeden z nejzranitelnějších, jenž nejvíce ohrožuje stabilitu veřejných financí. Ratingová agentura Standard & Poor's už před časem upozornila, že Česku hrozí hned po Japonsku kvůli nereformovaným penzím nejvyšší dluhy.



Příjmy penzistů

Země Kolik ročních platů je důchod* (muži)
Lucembursko 17,8
Řecko 12,4
Maďarsko 11,7
Finsko 11,2
Rakousko 11,0
Švédsko 10,9
Francie 9,5
Německo 7,7
Polsko 7,7
Česko 6,9
Velká Británie 5,5
USA 5,2
Pozn: Kolik penzista dostane za čas strávený v důchodu. V násobcích průměrného ročního platu v ekonomice.
Zdroj: OECD Pension at a Glance