Velikonoční Velký pátek by měl podle většiny senátorů patřit mezi státem uznané svátky. Rozšíření jejich počtu přináší senátorský návrh novely zákona o státních svátcích, kterou dnes horní komora v prvním čtení podpořila. Předlohu před závěrečným schvalováním posoudí senátní výbory pro lidská práva a ústavně-právní.


Návrh nalezl podporu jen u 39 z 67 přítomných senátorů, většina senátorů ODS zaujala zdrženlivý postoj, mimo jiné kvůli ekonomickým dopadům. "Nemám nic proti posílení velikonočních svátků. Zatím ale nenastala chvíle, kdy můžeme o naší zemi říci, že je tak bohatá, abychom si mohli dovolovat rozšiřovat počet placených státních svátků," uvedl Pavel Eybert z ODS. Česko má nyní třináct státních nebo státem uznaných svátků.


Eybert se připojil k možnosti nahradit Velkým pátkem jiný státem uznaný svátek, jak to navrhl například senátor za KDU-ČSL a evangelický duchovní Zdeněk Bárta. Podle něj by svátkem nemusel být Štědrý den. Senátor to spojil s komerčním využitím Vánoc.


Spoluautor novely Martin Mejstřík připomněl, že pro nemalou část Čechů je Velký pátek neopominutelným symbolem křesťanství, které se zapsalo do dějin Evropy. Mejstřík uvedl, že Velký pátek má mezi uznanými svátky řada evropských zemí. Jsou jimi Británie, Irsko, Nizozemsko, Španělsko, Portugalsko, Švýcarsko a skandinávské státy, v Dánsku a Norsku dokonce i Zelený čtvrtek. Z českých sousedů světí Velký pátek v Bavorsku a na Slovensku, ne však v Rakousku a Polsku.