Propojení na byznys nemusí politici přiznávat

Vlivné politiky a jejich spolupracovníky stále nic nenutí, aby vyčerpávajícím způsobem informovali o svých vazbách na soukromé podnikání.
Nástup Dany Bérové do ministerské funkce znovu upozornil na to, že zákony sice zakazují ministrům aktivně podnikat, ale nepamatují na majetkové propojení politiků a soukromých firem. Ministři totiž nemají povinnost zveřejňovat, jaké akcie vlastní, ani v jakých firmách jsou společníky.
Podle ředitelky české pobočky Transparency International Adriany Krnáčové je i "pasívní podnikání" z hlediska možného střetu zájmů rizikové. "Nemusíte být veden hned jako jednatel firmy, i pouhý spoluvlastník může ovlivňovat důležitá rozhodnutí. A vysoký politik se může dřív než ostatní dostat ke strategickým informacím."
Ještě volnější režim platí pro ministerské náměstky, na které se nevztahuje zákaz podnikání. Průzkum HN ukázal, že napojení náměstků na soukromou sféru není ojedinělé. Krnáčová navrhuje, aby i pro ně začaly co nejdříve platit přísnější normy. "Náměstek je politická funkce, rozšíření povinností i na ně by rozhodně neuškodilo." Lídři vládních stran sami několikrát potvrdili, že obsazování postů náměstků probíhá podle stranického klíče, tedy odlišně od běžných zaměstnaneckých míst na ministerstvech. Získat podle stávajících pravidel přehled o tom, kdo má z vlivného postu napojení na soukromé podnikání, a tím i kontrolovat zneužívání politické moci, není snadné.
"Můžete si to najít v obchodním rejstříku," odpověděl na otázky o majetkovém angažmá v soukromých firmách náměstek ministerstva práce Čestmír Sajda. Jenže náměstci ve veřejně přístupných dokumentech neuvádějí všechny informace potřebné k jednoznačné identifikaci zapsaných společníků, akcionářů nebo jednatelů. Chybí například datum narození, které by umožňovalo mezi stejnými jmény v registru oddělit právě náměstka a vyloučit shodu jmen.
Ministryně informatiky Dana Bérová souhlasí s tím, že soupis majetkových vazeb mezi politikem a soukromým sektorem by měl být veřejně přístupný. "Informace o podílech, názvu společnosti a předmětu činnosti považuji za součást životopisu. Informace by mohly být dostupné na Portálu veřejné správy a přístup by pak měli všichni, kteří o to budou mít zájem."
Nyní už Bérová zmínku o spoluvlastnictví firmy Sanu Babu v životopisu na vládních internetových stránkách má. Dokud ale zastávala funkci náměstkyně, tento údaj na stránkách ministerstva nebyl.
Náměstci přitom často pracují se stejnými informacemi jako ministři a mají klíčové rozhodovací pravomoci.
Ministr spravedlnosti Pavel Němec připouští, že zveřejňování majetkových obchodních podílů u ministrů i náměstků by mohl zapracovat do chystaného zákona o střetu zájmů. "Myslím si sice, že náměstky už nemá tak jako politiky kontrolovat veřejnost, ale jejich zaměstnavatel, ale jsem ochotný na tuto hranici ustoupit." Nic nenamítá ani proti návrhu Krnáčové, aby tyto údaje byly součástí povinného životopisu zveřejněného na internetu. "Bylo by to jednoduché a levné řešení," uvedl Němec.
Zákon o střetu zájmů však vláda připravuje již několik měsíců a stále se nedokáže shodnout na konečné podobě.