Udržovací tým rozhodne o miliardách

Na první pohled nemá smysl v udržovací vládě Jiřího Paroubka sedět. Zásadní reformy kabinet prosadit nestihne, ministři nebudou schvalovat velké privatizace, jako byl prodej Českého Telecomu. Přesto ale bude vláda rozhodovat o desítkách miliard korun.
Paroubkův kabinet bude mít například pod kontrolou největší armádní zakázku v historii samostatného Česka. Nákup obrněných transportérů za více než dvacet miliard korun bude ještě dražší než pronájem stíhaček Gripen.
Nastávající premiér také oznámil, že počítá s menšími privatizacemi Aera Vodochody a Severočeských dolů.
A navíc současné koalici zůstane kontrola nad příjmy z obří privatizace, která se podařila ještě kabinetu Stanislava Grosse - a to je prodej Českého Telecomu.
Telekomunikační firmu se podařilo prodat za téměř 83 miliard korun, přitom většina peněz dorazí nejdříve na podzim. Grossova vláda už předem oznámila, jak mají být rozděleny: největší díl půjde do oprav a na stavbu silnic a dálnic, další finance zaplatí rozvoj bydlení, nápravu ekologických škod či nastartování penzijní reformy.
Koalice, pokud zůstane u vlády, si ovšem ponechá kontrolu nad tím, do které konkrétní silnice či dálnice peníze půjdou. Stejně tak jaké rodiny získají podporu z fondu bydlení. A to by jim mohlo pomoci při parlamentních volbách.
Kdyby se k moci dostala opozice, část projektů by byla ohrožená. Občanským demokratům se například nelíbí armádní nákupy. "Znamená to dlouhodobé závazky pro armádu, aniž by měla vypracovanou kvalitní dlouhodobou koncepci svého rozvoje," tvrdí stínový ministr obrany Petr Nečas. Pokud stihne nynější vláda smlouvy podepsat, pravděpodobný budoucí kabinet ODS je podle Nečase bude respektovat.
Vláda se navíc pokusí uklidnit situaci a koaliční strany se pokusí přesvědčit voliče, že plní program.
Ústřední výbor ČSSD o víkendovém jednání dal například vládě za úkol, aby prosadila koncepci zdravotnictví. Ale přesně tak, jak si ji představuje sociální demokracie - bez radikálních změn. Vláda by opět odložila zavedení spoluúčasti pacientů a tento výsledek by mohla prodat ve volbách.
Dalším předvolebním tématem jsou byty. Již v lednu rozjel Paroubek v roli ministra pro místní rozvoj ambiciózní plán novomanželských půjček, které zavazují stát k dlouhodobým dotacím na úvěry pro mladé rodiny. Půjčky si získaly velkou oblibu a vláda může rozjet další státní programy, například na podporu družstevní výstavby. Může také zabránit rychlé deregulaci nájemného, kterou vyžaduje Evropský soud pro lidská práva.
Díky tomu by se mohlo podařit sociální demokracii alespoň zčásti vylepšit nynější propad preferencí. V dubnu by podle průzkumu agentury STEM stranu volilo jen dvanáct procent lidí.
"Strategie vlády bude nic příliš neměnit, občas ukázat akceschopnost a mít klid na rekonvalescenci ČSSD," říká politolog Jan Hartl z agentury STEM. Kabinet se podle něj pokusí vytvořit příjemnější politickou atmosféru. "A z toho vyplývající emotivní apel před parlamentními volbami by mohl zafungovat u části voličů - právě u středových a levicových." Takoví voliči se podle Hartla budou méně ptát, co konkrétního pro ně udržovací vláda udělala, ale dají spíše na pocit, že je všechno v pořádku.

Vládnout dál se vyplatí

nákup Transportérů
Paroubkova vláda bude mít kontrolu nad největší armádní zakázkou v historii české armády. Vojáci vypíší výběrové řízení na nákup až 234 obrněných transportérů. Cena zakázky překročí dvacet miliard korun. Bude dražší než pronájem stíhaček Gripen. Na příští rok se plánuje nákup 30 modernizovaných tanků T-72 za pět miliard.
Privatizace dolů a firmy aero
Koaliční kabinet nestihne sice zprivatizovat poslední obří firmu - elektrárenskou společnost ČEZ - Paroubek si ale podle České televize dal za úkol prodat Severočeské doly a Aero Vodochody.
Kontrola miliard z telecomu
Vláda bude moci dohlížet, jak přesně se utratí téměř 83 miliard korun za prodej Českého Telecomu. Peníze jsou sice již rozdělené, například Fond dopravní infrastruktury dostane letos z privatizace do rozpočtu přes 26 miliard korun. Koalici ale zůstane větší kontrola nad tím, na kterou konkrétní silnici či dálnici peníze půjdou. Stejně tak bude moci ovlivňovat, jak se rozdělí tři miliardy určené pro fond bydlení.
byty A pomalá deregulace
Paroubek už jako ministr hledal cestu, jak zrušit současnou regulaci nájmů podle požadavků Evropského soudu pro lidská práva. Jasný plán zatím nepředložil, bude se však snažit, aby deregulace byla co nejpomalejší. Vedle novomanželských půjček podpoří státní dotace také výstavbu družstevních a obecních bytů.
Zdravotnictví podle ČSSD
Nastávající vláda pohlídá, aby nenastaly radikální změny ve zdravotnictví. Ústřední výkonný výbor ČSSD o víkendu uložil vládě, aby mezi priority zařadila novou koncepci zdravotnictví - ale "v souladu se zdravotní politikou ČSSD". Spoluúčast pacientů se tak odkládá, bude nutné oddlužení nemocnic a pojišťoven ze státní pokladny.