Ministr dopravy a vicepremiér Milan Šimonovský a ministr životního prostředí Libor Ambrozek se dnes vzdali funkcí místopředsedů KDU-ČSL, aby vyhověli požadavku ČSSD na vytvoření vlády bez stranických špiček. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek sdělil, že tak padla poslední překážka vytvoření proevropské vlády bez stranických lídrů, jak o ni hovoří sociální demokraté. "Není to nic lehkého, pokud je to ale pro ně podmínka, naplnili jsme ji," uvedl Ambrozek.


Grémium ČSSD po hodině a půl přerušilo ranní jednání ve Strakově akademii. Ještě dnes se má sejít předsednictvo sociální demokracie, aby posoudilo další postup ve vládní krizi. Novinářům to bez dalších podrobností řekl místopředseda strany Petr Vícha. Nechtěl říci, zda na přerušení jednání mělo vliv dnešní rozhodnutí odstupujících lidoveckých ministrů Milana Šimonovského a Libora Ambrozka vzdát se funkcí místopředsedů KDU-ČSL.


Sociální demokraté chtějí dál jednat s lidovci a unionisty o většinové proevropské vládě. Sejít by se s nimi chtěli ještě během dne. Pokud ale jednání v dohledné době neskončí, pak padá v úvahu menšinová vláda. "Takže obě varianty jsou ve hře," sdělil novinářům po schůzi politického grémia ČSSD místopředseda Jiří Paroubek.


Vzhledem k vývoji situace je proto podle Paroubka odpověď sociálních demokratů prezidentovi Václavu Klausovi v této chvíli předčasná, protože mu nemají co říci. "Výchozí pozice, kterou předložila bývalým a možná i budoucím koaličním partnerům písemně, se nezměnila," odpověděl Paroubek na dotaz, zda stále ČSSD počítá s diplomatem Janem Kohoutem jako předsedou budoucí vlády.


Prezident Václav Klaus od premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse čeká jasnou odpověď na otázku, zda definitivně zkrachovala jednání bývalé koalice o vzniku nové vlády. Lidovci a unionisté již Klausovi napsali, že pro ně dohoda platí.


Personální požadavky lidovců označil premiér Stanislav Gross minulý týden za příčinu krachu dohody mezi KDU-ČSL, ČSSD a Unií svobody-DEU o novém kabinetu. "Nám na té dohodě tak záleží, že se dva místopředsedové vzdali svých funkcí. Stali se řadovými členy strany," konstatoval Kalousek s tím, že pokud sociální demokraté opravdu chtěli pouze vládu oddělenou od stranických sekretariátů, vytvoření kabinetu už nic nebrání. Jestli si ale svými požadavky ČSSD vytvářela pouze alibi, tato "oběť" KDU-ČSL byla podle lidoveckého předsedy poslední.


Podle Kalouska nebyl krok Šimovkého a Ambrozka pouhým formálním gestem. Každý straník totiž považuje místopředsednickou funkci za jednu z nejvyšších a musí o ni hodně soutěžit. Ambrozek a Šimonovský je získali na posledním sjezdu v konkurenci 15 kandidátů. Pro Ambrozka funkce znamenala větší šanci ve straně získávat podporu pro své postoje a záměry. "Vzdal jsem se jí ve prospěch dohody dobré pro celou zem," uvedl.


Podle čtvrteční dohody neměl z dosavadní trojice lidoveckých ministrů dosednout do vlády vedené diplomatem Janem Kohoutem pouze místopředseda křesťanských demokratů Cyril Svoboda. Šimonovský v noci na čtvrtek uhájil funkci ministra dopravy, Ambrozek měl vyměnit životní prostředí za zemědělství. Jako jediného nestraníka do nové vlády za svou stranu lidovci nominovali šéfa Hospodářské komory Jaromíra Drábka.