Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba stane ve středu opět před odvolacím senátem pražského vrchního soudu kvůli tomu, že plánoval vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Hrozí mu, že od soudu tentokrát odejde s přísnějším než osmiletým trestem.


Srba byl za chystanou vraždu pravomocně odsouzen s dalšími čtyřmi lidmi. Nejvyšší soud však v březnu vyhověl dovolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, které se zdály uložené tresty příliš nízké.


Podle soudů se prokázalo, že to byl Srba, kdo si u své přítelkyně Evy Tomšovicové vraždu objednal. Chtěl novinářce zabránit v tom, aby dál odhalovala podezřelý způsob, jakým nabýval majetek, který zřejmě pochází z úplatků.


Tomšovicová si najala na vraždu Slonkové podnikatele Michala Novotného a Petra Volfa. Vrchní soud musí nyní znovu zvážit také tresty, které uložil Tomšovicové a Novotnému. Nejvyššímu státnímu zastupitelství se zdá šest let málo.
Volf od vrchního soudu odešel s čtyřletým trestem, což nejvyšší státní zástupkyni přišlo dostatečné a jeho trest jako jediný nenapadla. Jiřímu Slavíkovi, který sehnal semtex, obecné soudy uložily podmíněný trest.


Benešové navrhlo podat dovolání Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nelíbilo se mu, že soud uložil tresty pod hranicí zákonné sazby za vraždu, jež s výjimkami stanoví nejméně desetileté vězení. Obhájcům se tresty zdály naopak příliš přísné. Srbův obhájce Vít Široký označil odsuzující verdikt za justiční omyl. Již dříve uvedl, že pokud neuspěje u Nejvyššího soudu, obrátí se na Ústavní soud, případně i Evropský soud pro lidská práva.


Srba tvrdí, že si vraždu novinářky neobjednal. Jeho advokáti postavili obhajobu na zpochybnění věrohodnosti korunní svědkyně Tomšovicové. Tomšovicová, Volf a Novotný se v podstatě doznali, ale tvrdili, že ve skutečnosti smrt Slonkové nechtěli. Na vraždu trojice najala vimperského recidivistu Karla Rziepela zvaného Citron. Rziepel ale vše oznámil policii.


Srba spolu s Tomšovicovou a dalšími sedmi lidmi jsou ještě obviněni z korupce kvůli zakázkám na ministerstvu zahraničí. Srba je stíhán i v souvislosti s případem nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě a s Tomšovicovou za podvod při rekonstrukci zámku Štiřín. Kauza přípravy nájemné vraždy novinářky zasáhla nepřímo i vojenskou rozvědku. Srba podle médií pro tajnou službu pracoval pod krycím jménem Salima.