Všichni čekali "Ano", ČSSD však řekla "Ne"

Nad ránem ohlášené obnovení koaliční spolupráce zůstávalo včera po celý den nedořešené. Lidovci a unionisté čekali na to, zda sjednaný kompromis přijme i vnitřně rozdělená ČSSD. Ta ji ale v šest hodin večer odmítla.
Předsednictvu sociální demokracie připadalo, že Stanislav Gross příliš ustoupil koaličním partnerům a že jim zbytečně povolil nechat ve vládě stranické špičky. Vedení strany proto Grossovi nařídilo, aby domluvené věci odmítl a zahájil nová vyjednávání.
Plán na pokračování společné vlády sociálních demokratů, KDU-ČSL a US-DEU byl dojednán v noci ze středy na čtvrtek a oficiálně oznámen před čtvrtou hodinou ráno. Vydržel však jen necelých patnáct hodin.
Zatímco pro lidovce a unionisty znamenalo získání stranického souhlasu v průběhu včerejšího odpoledne spíše formální povinnost, v ČSSD rozdělené na liberální Grossův proud a levicové příznivce menšinové vlády byla situace nejasná. Už před polednem narušil připravený plán první personální problém. ČSSD si musela ve svém seznamu škrtnout kandidáta na ministra zdravotnictví Jiřího Schlangera. Až se zpožděním totiž o něm zjistila, že je členem smírčí komise pravicové Konzervativní strany, jež nemá právě vstřícný postoj k Evropské unii. Takový ministr by byl pro ČSSD v proevropském kabinetu nepřijatelný.
Souhlas sociálních demokratů byl včera poslední, na který se čekalo. Ve tři hodiny odpoledne dal dojednanému kompromisu zelenou prezident Václav Klaus. "K dispozici byly pouze dvě možnosti - dokončení tohoto volebního období na bázi vládní koalice nebo jeho zkrácení předčasnými volbami. Návrh řešení, se kterým mne seznámil Stanislav Gross, považuji za jednu z variant pro první uvedenou možnost," uvedl odpoledne prezident.
Snaha ODS aktivně vstoupit do jednání pokusem o vytvoření čtyřbarevné vlády ČSSD, ODS, KDU-ČSL a US-DEU Klaus v tu chvíli odložil stranou.
"Tato alternativní možnost se stala pro danou chvíli neaktuální. Čas pro tuto možnost by mohl přijít, pokud by se řešení z noci ze 13. na 14. dubna 2005 neuskutečnilo," dodal Klaus.
Signál z Hradu jasně říkal, že ČSSD dostává oficiálně novou šanci na sestavení vlády.
Do začátku jednání předsednictva ČSSD zbývaly dvě hodiny. Přestože stejné schvalování čekalo i unionisty a lidovce, tak zástupci obou stran opětovně potvrdili, že jejich mandát na stvrzení "noční dohody" stačil a vyslovení souhlasu bude pouhou formalitou.
V Kramářově vile se na neoficiální poradu sešel už poněkolikáté tým Grossových poradců a vyjednávačů. Dvě hodiny po Klausově vystoupení předstoupili vyjednávači ČSSD před stranické předsednictvo. Pětatřicet hlasů sociálních demokratů bylo posledních, na které se čekalo. Krátce po šesté večer, přibližně půl hodiny před regulérním zveřejněním výsledku, věděli zainteresovaní politici, že noční plán končí. Ve tři čtvrtě na sedm zveřejňuje informaci agentura ČTK. "Tady na to byl celkem jednotný názor," řekl místopředseda ČSSD Petr Vícha. Podle něj byla drtivá většina členů proti dohodě.