Předsednictvo křesťanských demokratů dnes jednomyslně odmítlo možnost spojení hlasování o důvěře kabinetu Stanislava Grosse s jakýmkoli zákonem. "Tuto metodu odmítáme," uvedl mluvčí lidovců Ondřej Jakob s tím, že vláda, ze které jeho strana vystupuje, důvěru lidovců ztratila a už ji nikdy nezíská.


Prezident Václav Klaus včera rovněž odmítl plán Stanislava Grosse, že by hlasování o důvěře vládě spojil s konkrétním zákonem. To by totiž znamenalo odložení vládní krize i o několik měsíců. "Myšlenka, že by bylo možné čekat několik měsíců na to, až se nalezne nějaký vhodný zákon, který bude v patřičné chvíli, ve třetím čtení nebo v kolikátém, projednáván ve sněmovně, to je pokus o oddálení řešení, které česká veřejnost naprosto nesporně vyžaduje a očekává," uvedl Klaus.


Za nejčistší způsob řešení vládní krize lidovci stále považují demisi vlády. I nadále jsou připraveni podílet se na vládě se sociálními demokraty a unionisty bez Grosse v čele kabinetu.


"Vláda v čele se Stanislavem Grossem podporu KDU-ČSL nezíská, ať již k žádosti o vyslovení důvěry zvolí jakoukoli cestu," stojí v usnesení předsednictva. Lidovci už v pondělí odmítli Grossův návrh získat podporu vlády za hlasování o nějakém zákonu. Podle Grossova poradce a poslance ČSSD Jana Mládka chce premiér důvěru spojit s přijetím zákona na snížení daní pro zaměstnance s platem do 20.000 korun.


"Jakákoli jiná vláda, která přijde po Grossovi, bude také navrhovat nižší daně. A pro občany je výhodnější mít nižší daně a nemít v čele vlády Grosse, než mít nižší daně za tu cenu, že by Gross zůstal premiérem," prohlásil předseda lidovců Miroslav Kalousek Mladé frontě Dnes.