ČSSD chce vládnout jako za Zemana

Sociální demokracie je jednotná, jako od července 2002 nebyla. Přesto dosud není jisté, jestli bude dost pevná, aby udržela vládu.
Na jednotu ČSSD upozornili dvěma bonmoty levicoví politici. "Tak jako mívají různí vládcové či politické osobnosti různé historické přídomky, tak zcela určitě tam bude stát: Miroslav Kalousek, sjednotitel sociální demokracie," popsal svou zkušenost se sociálními demokraty, kteří se brání útokům opozice i bývalých koaličních spojenců, předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Ještě před pátečním hlasováním o nedůvěře vládě si v kuloárech sněmovny neodpustil bonmot vicepremiér Zdeněk Škromach: "Jen aby nás Grossovo vedení nezavedlo do náruče komunistům." Připomněl tak, že středoví sociální demokraté v čele s Grossem a Sobotkou jsou nuceni spolupracovat s komunisty. Takovou politiku doporučoval jako neúspěšný kandidát levice na předsedu strany.

Oslovíme každého

Útoky zvenku a levicový obrat Grossových modernistů stranu sjednotil. Společnou frontu mohly oslabit jen pochybnosti, které mají někteří ministři. Obávají se, že tolerance komunistů posune vládní program doleva. Pokud by funkce opustili ministryně školství Petra Buzková, vicepremiér Martin Jahn a především ministr financí Bohuslav Sobotka, ztratila by schopnost aktivně vládnout. Obavy zatím uklidnilo včerejší prohlášení premiéra Grosse, který programové kompromisy s komunisty vyloučil.
Martin Jahn poté oznámil, že bude nadále velmi tvrdě prosazovat progresívní linii: "Chci zlepšit podmínky pro podnikatele, snížit daně, připravit zákon o konkursu a hospodářskou strategii vlády."
Nejen Jahn si dokáže představit, že menšinový kabinet může prosadit řadu zákonů. "Za minulé vlády se to dařilo," připomíná ministr dopravy v Zemanově kabinetu a současný poslanec Jaromír Schling. Podle něho je možné domluvit ve sněmovně podporu podle charakteru zákona. Zlepšit podnikatelské prostředí má zájem ODS, evropské zákony projdou s podporou bývalé koalice, v sociální oblasti má ČSSD blízko ke komunistům. "Nepřekročíme meze programového prohlášení vlády," vysvětluje mantinely Schling.
O jednotě sociálních demokratů svědčí, že podobný přístup schvaluje i liberální poslanec a poradce premiéra Jan Mládek.

KSČM: Domluvíme se

Skeptičtější je při výčtu zákonů, které by strana mohla ještě do voleb prosadit. "Z těch důležitějších majetková přiznání politiků a snížení daně z příjmu fyzických osob," říká Mládek.
Komunisté potvrzují, že domluva je možná u majetkových přiznání, která by měli podávat politici až do úrovně obcí třetího stupně. Nevylučují ani debatu o nižších daních pro občany nižších příjmových skupin. "Před sedmi lety jsem doporučoval daně pro nejnižší příjmové skupiny úplně zrušit," říká ekonomický expert komunistů, poslanec Jaroslav Gongol.
Mládek předpokládá, že reforma penzí, změny ve zdravotnictví a deregulace nájmů už nemají do voleb šanci. Gongol s ním souhlasí, nevylučuje však se sociálními demokraty dohodu ve zdravotnictví, kde obě strany hodlají posílit kontrolu státu nad pojišťovnami a soukromými lékaři.
Lidovci i unionisté potvrzují, že budou podporovat návrhy zákonů, které odpovídají programovému prohlášení vlády. "Snížení daní z příjmů nevylučujeme, ani majetková přiznání těch, kdo rozhodují o veřejných penězích," tvrdí mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob. Místopředseda Unie svobody Karel Kühnl dodává, že jeho strana navíc podpoří všechna opatření, která by snížila deficit veřejných financí.

ODS: Možná konkursy

Skeptická je ODS, která například odmítá Sobotkův návrh na nižší daně z příjmu: "Je to kosmetická úprava, která vede k prohlubování sociálního rasismu, tedy nerovného postup při placení daní. Sobotku nepodpoříme," říká rezolutně místopředseda Ivan Langer.
Připouští však, že ODS podpoří zákon o konkursech, pokud ho vláda navrhne v rozumné podobě. Spolupráci s vicepremiérem Jahnem na úpadkovém zákoně očekává také stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: "Na tom, že chceme prosadit moderní konkursní zákon, se nic nemění," říká. Očekává, že sociální demokraté ani nebudou mít vážný zájem takovou normu prosadit, ale soustředí se především na populistické předvolební kroky.
"Vláda je komunistická a neslibuji si od ní vůbec nic dobrého," potvrzuje Langer.
Vydržet ve vládě nutí sociální demokraty usnesení sjezdu, které vládu zavázalo vytrvat do řádných voleb, pokud bude prostor, jak naplnit vládní program.
Vláda a byznys, str.17