Gross povede vládu, neví ale jakou


Stanislav Gross je po víkendovém sjezdu ČSSD v čele vlády i strany silný jako nikdy předtím.
Před spolustraníky ustál finanční skandály své rodiny, do čela ČSSD si za svého zástupce vybral spojence Bohuslava Sobotku a nejužší vedení strany vyčistil od zastánců konkurenčního levicového proudu. Jeho nejsilnější oponent Zdeněk Škromach je bez stranické funkce a do vedení ČSSD se bude moci zapojit nejvýše jako jeden z deseti jejích ministrů.
Svou sílu dal Gross najevo jen několik minut po sobotním zvolení, kdy upozornil, že vláda může ještě před hlasováním o nedůvěře, které plánuje ODS, rozhodnout o privatizaci Českého Telecomu. "Jestli to bude vyžadovat svolání mimořádného jednání vlády, tak já jsem k tomu připraven," prohlásil premiér.
Důvodem premiérova sebevědomí jsou počty ve sněmovně, podle kterých je jedinou možností, jak sestavit vládu bez souhlasu předsedy ČSSD, nesmyslná koalice komunistů s ODS a jednou menší stranou: s lidovci či unionisty.

Riziko menšinové vlády

Sjezd zároveň vyzval nové vedení, aby udrželo současnou vládu až do řádných voleb, bez ohledu na to, jestli odejdou koaliční partneři. To je také jediný zřetelný stín na Grossově víkendovém vítězství. Zadání plnit program i v menšinovém kabinetu znamená, že při prosazovaní některých zákonů by ČSSD musela jít do parlamentního souboje s podporou komunistů v zádech.
Lidovci, kteří vyzvali Grosse k demisi, a tím žádají odstoupení celé vlády, zatím svůj názor nezměnili. Pro rychlé opuštění vlády nebo případný přechod k opoziční ODS při hlasování o nedůvěře vládě však zatím vedení KDU-ČSL nemá mandát. Jakékoliv klíčové změny koaliční spolupráce musí nejprve schválit stočlenná celostátní konference.
Pro sociální demokracii tím roste riziko, že její vláda bude odkázána na podporu komunistů. Právě tento směr politiky prosazoval neúspěšný kandidát na předsedu Zdeněk Škromach. "Gross se Sobotkou vyhráli, i když chtěli další spolupráci se stranami koalice. Myslím, že se rychle ukáže, jak byla jejich politika nerealistická," řekl představitel levicového křídla Radko Martínek, který rezoluci o menšinové vládě navrhl.

Nižší daně, vyšší nájmy

Sociální demokraté chtějí vedle prodeje Telecomu prosadit i nižší daně z příjmu, které by se u nejnižšího daňového pásma snížily na 12 procent. Škromach na sjezdu neuspěl s rezolucí, která chtěla snížení zabránit.
Sociální demokraté na sjezdu zároveň domluvili postup při deregulaci nájmů, která by měla odpovídat požadavkům Evropského soudu pro lidská práva. "Do roka mohou být hotovy potřebné zákony," tvrdí Ivan Přikryl, náměstek ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka. Toho sjezd zvolil místopředsedou strany. Deregulaci schvaluje i Sdružení na ochranu nájemníků, jehož představitelé byli rovněž delegáty sjezdu.
Liberální změny v ekonomice provází však i nadále zásadní pochybnost. Pokud by ČSSD skutečně musela využít podporu komunistů, takové razantní kroky neprosadí.