Referendum u poslanců uspělo. Ale jen v prvním kole

Poslanci včera poslali k podrobnému projednání do sněmovních výborů zákon o všeobecném referendu. Vládní návrh všelidového hlasování je ale předem odsouzen k neúspěchu.
Nelíbí se totiž občanským demokratům. Ti mají s ostatními pravicovými senátory v horní komoře dostatek hlasů, aby zablokovali každou normu, která ke schválení potřebuje třípětinovou ústavní většinu.
ODS navíc včera v Senátu prosadila vlastní zákon o referendu. Narozdíl od kabinetu v něm ale chce povolit jediné všelidové hlasování - o ústavní smlouvě Evropské unie.
Jejich návrh tedy jako jediný nyní dává reálnou šanci, že by mohli o euroústavě rozhodnout přímo občané. Místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) už dříve naznačil, že by vládní koalice proto nakonec mohla návrh senátorů podpořit.
Občanští demokraté se pokusili již včera zablokovat návrh vládní verze zákona. Zbytek sněmovny je ale především hlasy sociálních demokratů a komunistů přehlasoval.
"V tuto chvíli, kdy je účast voličů velmi nízká, by se mohl stát institut referenda nástrojem aktivních menšin, které by mohly určitým způsobem takto prosazovat své zájmy," zdůraznil stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Také lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová varovala před zneužíváním referend poslanci, senátory nebo vládou.
"Menšinová politická strana by si měla uvědomit, že většinová vládní strana ji bude moci obcházet vyhlašováním referend o otázkách, na kterých nedosáhne dohody v koalici," uvedla.
Parkanová pro příklad uvedla, že by lidé mohli hlasovat třeba o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví.
"K referendu přijde několik procent občanů, které tato otázka zajímá, a bude rozhodnuto," prohlásila. (teč)