Nový zákon dá prostor korupci


Ani nový zákon o zadávání veřejných zakázek - jedné ze tří nejčastějších oblastí korupce - příliš nepomůže v boji proti úplatkům. Alespoň zatím to tak vypadá.
Návrh, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, podle odborníků přináší jen kosmetické úpravy. Hlavní problémy kolem veřejných zakázek - neprůhlednost, zatajování údajů o rozhodování a systém výjimek, který umožňuje soutěže obcházet - neodstraňuje.
"V tom základním se zákon vůbec nemění, firmy se budou mít stále možnost odvolávat na obchodní tajemství a tajit informace, přitom jedině zveřejnění všech údajů souvisejících s veřejnou zakázkou je nejúčinnějším bojem proti korupci," popisuje David Ondráčka z české pobočky Transparency International.

Úplatkářské podhoubí

Klientismus, provázející zakázky zadávané státem, krajskými či městskými úřady i soukromými firmami, je podle výroční zprávy Transparency International důvodem, proč je Česko až na 51. místě žebříčku srovnávajícího státy podle míry korupce.
Podobně se na korupci v Česku podepisují už jenom zákon o konkursu a střety zájmů.
Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek tvrdí, že nový zákon vypracovaný jeho úřadem už zohledňuje názory odborníků i nevládních organizací. "Přinese zprůhlednění a zpřehlednění v systému zadávání veřejných zakázek," je přesvědčen Paroubek a jako argument přidává novinku - elektronické aukce, které mají bránit korupci.
Další příklady srovnání se současným zákonem však ukazují, že návrh je minimálně propásnutou šancí, jak omezit korupci. Nezvyšují se pokuty za porušení zákona (zůstávají nejvýše na pěti procentech z ceny zakázky). Neruší se ani kritizovaný systém kaucí pro ty, kteří chtějí nechat antimonopolním úřadem prošetřit podezřelou zakázku (kauce se pouze snižují a budou stejné pro všechny). "Zavádějí se také další výjimky u různých typů zakázek a hlavně se neřeší to, aby byly zakázky co nejvíce veřejné, ať už se to týká nabídek nebo rozhodování různých komisí," podotýká Tomáš Kramár z občanského sdružení Oživení, které sleduje veřejné zakázky v Praze.

Plýtvání v miliardách

Nový zákon se rodí proto, že na původní - narychlo vytvořený loni na jaře kvůli vstupu Česka do EU - si stěžovali zadavatelé i účastníci výběrových řízení. Zákon je podle Transparency International navíc značně nepřehledný. "Zbytečně se utrácejí veřejné peníze a manipulacím při zakázkách stejně nebrání," uvedla Transparency ve své zprávě. Ke zmírnění původně přísnější verze přispěly desítky pozměňovacích návrhů v Parlamentu. To samé se může stát i nyní.
Policie i antimonopolní úřad přitom odhalí jen menší část zmanipulovaných zakázek: podle odborníků právě kvůli bezzubé legislativě a chybějící kontrole. Škody takto způsobené daňovým poplatníkům Transparency odhaduje na miliardy korun. "Do měsíce chceme mít přesnější statistiku," uvedl Ondráčka.
Nejznámějšími případy podivných veřejných zakázek vyšetřovaných policií byly rekonstrukce sídla Senátu či ambasád. Antimonopolní úřad zase zahájil přes tři sta správních řízení. "Ale zakázek šitých na míru konkrétním firmám je podstatně víc," tvrdí majitel stavební firmy Petr Czasch, který se korupcí hlavně ve svém oboru dlouhodobě zabývá.
Prověřování zakázek, str. 4