Naše pomoc je tentokrát určena především čtenářům, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru a z něj jim také plyne převážná část příjmů. Kromě toho si však v loňském roce něco přivydělali, ale nešlo o podnikatelskou činnost na živnostenský list nebo ve vlastní firmě. Teď si nejsou jisti, jak vedlejší příjmy přiznat. O konzultaci jsme požádali daňového poradce Radko Matyáše ze společnosti CCS Consulting.

MEDIÁLNÍM HVĚZDÁM je určen první blok doporučení. Nemáme tím však na mysli hvězdy showbusinessu, ale ty, kteří vedle svého hlavního zaměstnání občas publikují články, vystupují v rozhlase či v televizi. Mohou to být například manažeři, lékaři, učitelé nebo příslušníci dalších profesí. V tomto případě se jedná o příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti a pokud nepřesáhnou 6000 korun ročně, není třeba kvůli nim podávat daňové přiznání.

Když autorovi článku vypočítají honorář do 3000 korun za měsíc, měli by ho v redakci příslušného periodika automaticky zdanit jednorázovou srážkovou daní ve výši 10 procent. Honoráře vyšší než 3000 korun za měsíc od jednoho plátce se nezdaňují srážkovou daní a musí se uvést do daňového přiznání typu B. Autor přitom může uplatnit skutečně vynaložené náklady nebo využít paušální sazbu nákladů ve výši 30 procent.

Všechny příjmy z příležitostných autorských honorářů je třeba přiznat zdravotní pojišťovně v ročním přehledu a odvést z nich pojistné, připomíná Matyáš. Sociálnímu pojištění podléhají autorské honoráře pouze v případě, že se jedná o soustavnou činnost.

S PŘÍLEŽITOSTNÝMI PŘÍJMY mohou být těžkosti. Pokud nejde o podnikání ani závislou činnost, může jít o ostatní příležitostné příjmy, vysvětluje Matyáš. Pod závislou činností se rozumí, že musíte dbát příkazů toho, kdo vás platí. Není přitom rozhodující, zda dostáváte peníze pravidelně nebo jednorázově.

Ostatní příležitostné příjmy, které nepřesáhnou 20 tisíc korun ročně, jsou od daně osvobozeny. Když je příjem vyšší, je třeba podat daňové přiznání typu B. Uvedou se v něm příjmy a je možné uplatnit související výdaje, a rozdíl podléhá zdanění. Není však nutné odvádět zdravotní a sociální pojištění. Ostatní příležitostné příjmy mohou být z nejrůznějších činností počínaje odklízením sněhu až po odměnu za jednorázové poradenství.

Jinak zákon nahlíží na příležitostné příjmy z umělecké činnosti. Kdo kromě svého zaměstnání maluje, fotografuje nebo píše básně a sem tam nějaké své dílo prodá, musí přiznat a zdanit příjem, jako kdyby šlo o standardní podnikání. Má také povinnost z tohoto příjmu odvést zdravotní, popřípadě sociální pojištění.

PŘÍJMY Z PRONÁJMU bytu, rodinného domu, rekreační chaty nebo jachty či letadla se uvádějí v daňovém přiznání typu B. Je možné uplatnit související náklady, a to paušálem 20 procent nebo podle skutečnosti. To může být výhodné zejména v případě, že někdo investoval například do nemovitosti výlučně za účelem pronájmu, protože pak si může uplatňovat její odpis. Pronajímatelé nemusí vést účetnictví, stačí evidence příjmů a výdajů.

Jinak je to u skutečně výjimečného jednorázového pronájmu nějaké movité či nemovité věci. Nájem je v takovém případě možné považovat za již vzpomínaný ostatní příležitostný příjem a pokud nepřesáhl 20 tisíc korun za rok, je od daně osvobozen a není třeba podávat daňové přiznání.

U VÝNOSŮ Z PRODEJE cenných papírů, movitých a nemovitých věcí hraje roli čas, upozorňuje Matyáš. Tak například výnos z prodeje automobilu, lodě či letadla je osvobozen od daně z příjmu a nemusí se kvůli němu podávat daňové přiznání, pokud mezi koupí a prodejem uběhlo 12 měsíců. Zisk z prodeje rodinného domu nebo bytu je osvobozen od daně z příjmů, pokud ho majitel vlastnil pěl let. Kdyby v něm však měl po dobu dvou let před prodejem trvalé bydliště, může ho prodat i dříve, aniž by měl povinnost zisk zdanit.

Výnosy z prodeje akcií nebo podílových listů otevřených podílových fondů jsou osvobozeny od daně po půlročním držení. Matyáš však upozorňuje na to, že se to netýká prodeje podílu v družstvu nebo například ve společnosti s ručením omezeným. Tam pro osvobození od daně platí pětileté období od nabytí.

KOMU NEPOMOHLA ani naše malá poradna zdaňování vedlejších příjmů na poslední chvíli, má nejvyšší čas, aby vyhledal daňového poradce. Za jednoduchou hodinovou konzultaci se zaplatí honorář od 500 korun. U složitějších vedlejších příjmů to může být samozřejmě víc. Pak je lepší zvážit, zda nesvěřit daňovému poradci raději zpracování celého daňového přiznání.


Související