Rodná čísla budou diskrétnější

Neslušné poznámky vlakových průvodčích k ženám, krádeže identity a další zneužívání rodných čísel by měly v budoucnu skončit. Vláda totiž včera souhlasila s Ministerstvem informatiky, že je třeba postupně vyměnit nynější rodná čísla za nový "identifikátor".
Do konce října bude pracovat speciální skupina odborníků, která navrhne, jaké nové číslo by bylo nejvýhodnější. Propočítá, kolik by výměna stála. Definitivní rozhodnutí o zrušení rodných čísel padne v lednu příštího roku.
Problém je v tom, že z rodného čísla je možné vyčíst datum narození i pohlaví člověka.
Na Úřad pro ochranu osobních údajů se tak obracejí ženy, kterým vadí, že na slevových kartách Českých drah mají rodná čísla, podle kterých se dá vyčíst jejich věk.
"Ozvaly se nám ženy, kterým vadilo, že průvodčí měli dehonestující poznámky," říká předseda úřadu pro ochranu dat Karel Neuwirt.
Další možné zneužití je závažnější: většina databází používá rodné číslo jako hlavní identifikační údaj. Potenciální zločinec může o kterémkoli člověku zjistit informace o jeho zdraví, kde a s kým podniká, jaké vlastní nemovitosti.
V Česku se navíc stále častěji objevují případy, kdy lidé podvádějí s ukradenou identitou.
Takový problém potkal například Janu Tranovou. Její sestra velmi často kradla. Když ji policisté chytili, vždy řekla, že u sebe nemá občanský průkaz, a nahlásila jméno a rodné číslo Jany Tranové.
Policisté nahlédli do evidence obyvatel a zjistili, že takový člověk existuje. Tím ověřování skončilo. Záznamy o krádežích proto šly na jméno Jany Tranové. Ta musí přesvědčovat policii a soudy, že není zlodějka. "Nejhorší je vysvětlovat, že nekradu," uvedla Tranová pro televizi Nova, která na její případ jako první upozornila.
V budoucnu by k podobným případům nemuselo docházet. Nová čísla, o kterých bude včera schválená komise rozhodovat, by již neměla obsahovat údaje o datu narození ani pohlaví.
Krádeže identit by navíc měla ztížit přísnější pravidla pro nakládání s novým identifikátorem.
"Vyřešil by se i problém s tím, že se nynější rodná čísla nedostávají. Když ho potřebuje přidělit cizinec narozený v populačně silných sedmdesátých letech, tak je občas nemožné najít neobsazené číslo," říká mluvčí Ministerstva informatiky Klára Volná.
Největším favoritem na nový identifikátor je číslo sociálního pojištění Ministerstva práce a sociálních věcí, který se skládá také z deseti cifer. Zatím ho mají přiděleny tři čtvrtiny obyvatel Česka. Je vydávané centrálně a tak nehrozí, že by dva lidé dostali stejné.
Nynější rodné číslo přitom touto nedokonalostí trpí. Hodně ztížilo život Petru Malému z Kostelce nad Orlicí. Ve stejný den jako on se totiž v Brně narodil člověk se stejným jménem. A oba dostali stejné číslo. V roce 1997 na něj byl vydán dokonce zatykač.
"Že prý neplatím výživné na své tři děti v Brně," říkal Petr Malý novinářům před necelým rokem. Tehdy ale nakonec uspěl u soudů. Úřady se omluvily a přidělily mu nové číslo.
Navíc vysoudil šest tisíc korun jako odškodné za proježděný benzín a komplikace, když musel vysvětlovat, že je "jiný" Petr Malý a žádné děti v Brně nemá.
Rodná čísla se ale stejně musí vyměnit, i kdyby k podobným případům nedocházelo. Poslední den roku 2053 totiž dojde jejich zásoba.

Konkrétní případy zneužití rodného čísla

Leasingové a daňové podvody
Policisté vloni vyšetřovali lékárnici z Frýdku-Místku, která prodávala obchodníkům s auty údaje o klientech - jména, příjmení, adresy i rodná čísla. Obchodníci se poté díky datům vyhýbali placení daní.
Zatykač na nevinného
Petr Malý z Kostelce nad Orlicí se narodil ve stejný den jako jeho jmenovec v Brně. Omylem dostali stejné rodné číslo. V roce 1997 policie na Petra Malého vydala zatykač, že neplatil výživné na své údajné tři děti v Brně. Před rokem na státu vysoudil odškodné za problémy způsobené stejným rodným číslem.