Evropská unie vzdala reformy


Evropská unie ustoupila od razantních ekonomických reforem, které měly přinést vyšší životní úroveň a více pracovních příležitostí. Politici rozhodli o zachování sociálního ochranářství. Šance na oživení evropské ekonomiky je tak po summitu, který včera skončil v Bruselu, výrazně nižší.

Co zbrzdí služby

Francouzi a Němci odmítli plán liberalizace služeb, podle něhož by kdekoli v Evropě mohli podnikatelé nabízet služby podle pravidel své domovské země. Obě silné země se obávají "sociálního dumpingu" a levné konkurence živnostníků z nových členských zemí.
Společný trh tak zůstane uzavřen pro oblast, která se na HDP podílí více než 70 procenty a ještě většímu procentu lidí dává práci. Unie přijde o šanci zvýšit ekonomický růst o 0,6 procenta ročně a o 600 tisíc pracovních míst. Tím mělo uvolnění služeb prospět podle studie, již si nechali zpracovat Dánové a Nizozemci.
"Nikdo na summitu nezpochybnil fakt, že se musí sféra služeb liberalizovat. Musí se to ale udělat šetrně a se vší ostražitostí, aby to neohrozilo sociální sféru v některých členských státech," uvedl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který summitu předsedal.

Malý rozdíl od Lisabonu

Summit tak přijal plán na podporu růstu ve výrazně ořezané podobě.
Předseda Evropské komise José Barroso, který jej navrhl, sice tvrdil, že půjde o jasné úkoly pro členské země, avšak je to spíše seznam doporučení. Podobné to bylo u takzvané Lisabonské strategie, v níž se unie před pěti lety zavázala, že do roku 2010 bude mít ekonomiku, která ve světové konkurenci porazí USA. Barroso zdůrazňoval, že jeho plán bude jiný, ale unie se jen zavázala, že omezí byrokracii, která ztěžuje život podnikatelů, sníží státní dotace a bude investovat do vědy alespoň tři procenta HDP ročně. Podobné závazky byly i v lisabonské agendě a ze všech zemí unie jim za pět let dostály jen skandinávské země.
Za otálení s reformami platí unie daň pomalého vzestupu životní úrovně: propast mezi ní a Amerikou se za pět let nezmenšila, ale naopak prohloubila. Rozšířily se i řady lidí, kteří nemohou najít práci, a to především v Německu.

Prosperita versus ústava

Politici reformy brzdí v obavách, že voliči kvůli nim odmítnou evropskou ústavu. Situace se vyhrotila především ve Francii. Proto prezident Chirac odmítl uvolnění služeb a zároveň prosadil změkčení paktu stability, jenž otvírá prostor k vyšším státním dluhům.
Italský komisař pro spravedlnost Franco Frattini řekl, že Evropská komise, která většinou navrhuje ekonomické reformy v unii, bude i do budoucna mnohem vnímavější vůči členským státům. "Bez Francie si nelze představit evropskou integraci. Nemůžeme tlačit směrnice, které jsou pro ni nepřijatelné," uvedl Frattini.
Ještě před dvěma týdny přitom José Barroso tvrdil, že jeho komise by měla hájit jen prospěch celé unie, ne se řídit národními zájmy.
Zcela opačně vidí situaci český eurokomisař Vladimír Špidla. Ačkoliv má na starosti sociální sféru a zaměstnanost, podpořil úplnou liberalizaci služeb. "Bez ní se evropský sociální model nepodaří udržet," řekl Špidla.
Evropská unie po summitu, str. 2 Komentář, str. 9 Firmy si počkají, str. 15

Co rozhodl summit Evropské unie

Podpora ekonomického růstu
Původní plán na liberalizaci služeb byl odmítnut, musí se upravit a přihlédnout přitom k zachování současného sociálního modelu.
Státy se dohodly, že sníží dotace firmám, omezí byrokracii při zakládání firem.
Zavázaly se investovat do vědy tři procenta HDP ročně, propojit univerzity s firmami, podpořit malé firmy zaměřené na inovace. Založí Evropskou radu pro výzkum a Evropský technologický institut. Odbourají bariéry pro mobilitu vědců.
Reforma paktu stability a růstu
Za schodky veřejných financí vyšší než tři procenta HDP i nadále hrozí sankce. Platí však celá řada výjimek. Postih nehrozí například zemím se stagnující ekonomikou nebo těm, které se pustí do penzijní reformy či budou investovat do rozvojové pomoci či vědy a vzdělání. Prohřešky každé země se budou hodnotit individuálně.
Politické otázky
Chorvatsko dostane další příležitost zahájit jednání o vstupu do EU, musí ale prokázat, že spolupracuje s haagským tribunálem. EU vyšle do země misi, která prověří, zda dělá vše pro dopadení generála Anteho Gotoviny, jehož vydání tribunál žádá.
Jednání o ukončení embarga na vývoz zbraní do Číny bylo odloženo.