Co by se mělo změnit v nemocenském pojištění

Odvod pojistného na nemocenské pojištění tvoří v současnosti 4,4 procenta hrubé mzdy pracovníka. Z toho 1,1 procento mu strhne firma z výplaty, další 3,3 procenta nese podnik ve svých nákladech.
Pokud zaměstnanec onemocní, dostane jako náhradu mzdy z tohoto pojištění za první tři dny maximálně 140 korun. To proto, že od ledna 2004 se dávky počítají jen jako 25 procent z vyměřovacího základu. V dalších jedenácti dnech je už sazba 69 procent, takže je dávka vyšší, a to 386 korun, po 14. dnu nemoci se navíc tolik neupravuje vyměřovací základ a vyplácí se až 419 korun.
Vše by se ale mělo změnit. Vláda by měla projednat návrh novely zákona o nemocenském pojištění, která by upravila způsob výpočtu dávek i jejich výplatu.
Hlavním bodem je, že namísto nemocenského by měl pracovník dostávat za prvních čtrnáct dnů nemoci náhradu mzdy od zaměstnavatele. Výše by měla v průměru odpovídat současné výši dávek. Že je v prvních třech dnech nemoci dávka podstatně nižší, by mělo být zachováno. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby nemocenská činila za tyto dny ne 25 procent, ale 35 procent vyměřovacího základu. Od čtvrtého dne by náhrada mzdy činila 67 procent.
Dávky vyplácené zaměstnavatelem by měly být osvobozené od daně z příjmů i placení pojistného.
Firmám by se měl snížit odvod pojistného. Namísto současných 3,3 procenta by nesly v nákladech jen 1,4 procenta.
Od patnáctého dne nemoci by nemocenské vyplácel opět stát. Sazba pro výpočet dávky by činila 65 procent.
Systém redukce vyměřovacího základu, ze kterého se dávky počítají, by měl zůstat stejný. Namísto dvou redukčních hranic (480 a 690 korun) by však měly být tři. Příjem v rámci prvního pásma by se započítával 90 procenty. Z šedesáti procent by se počítaly náhrady v rámci druhého pásma, v dalším by docházelo k redukci 30 procenty. V případě náhrad vyplácených firmou by se měl vyměřovací základ upravovat podobně, jen redukční hranice by měly být o něco vyšší.
Pokud zákon bude schválen i parlamentem, měl by platit od roku 2006. (les)