Na webových stránkách České daňové správy http://cds.mfcr.cz bylo v poslední době zveřejněno několik důležitých informací pro plátce daně z přidané hodnoty. Řeší problematiku uplatnění DPH u zdravotnických prostředků, daně u neziskových subjektů a u služeb cestovního ruchu. Nedávno byla publikována informace o uplatňování DPH v energetice podle některých ustanovení energetického zákona.
Informace týkající se služeb cestovního ruchu vysvětluje ustanovení § 89 (Zvláštní režim pro cestovní službu) zákona o dani z přidané hodnoty.
Říká se zde, za jakých podmínek nemusí plátce uplatňovat zvláštní režim při prodeji cestovní služby, ale může použít běžný režim, tedy uplatňovat daň na výstupu u jednotlivých nakoupených služeb cestovního ruchu zahrnutých do prodávané cestovní služby.
Jednou z podmínek je, že cestovní služba je prodávána osobě povinné k dani, která neprodává cestovní službu dále, ale použije nakoupenou cestovní službu pro svoje podnikání. Může jít například o zorganizování služební cesty přes cestovní kancelář. Další podmínkou je, že všechny nakoupené služby cestovního ruchu zahrnuté v cestovní službě jsou poskytovány v tuzemsku.
Rovněž se v informaci říká, jakým způsobem se při použití zvláštního režimu stanovuje přirážka a potažmo i základ samotné daně.
Přirážkou je rozdíl mezi celkovou částkou, kterou dostane plátce za poskytnutou cestovní službu a součtem skutečných úhrad za nakoupené služby.
Tak je možné počítat přirážku i v případě, že se jedná o prodej cestovních služeb uskutečněných ve stejném zdaňovacím období zákazníkovi pro více osob nebo více zákazníkům.
Jestliže plátce nezná ke dni, kdy má povinnost daň přiznat, skutečnou výši přirážky, musí použít pro výpočet daně kalkulační přirážku, která je uplatněna v nabídkové ceně. Následně po zjištění skutečné výše přirážky provede opravu základu a výše daně.
Cestovní služba je osvobozená od daně s nárokem na odpočet, pokud jednotlivé nakoupené služby zahrnuté v cestovní službě byly poskytnuty v třetích zemích, tedy mimo Evropské společenství.
Pokud by byly částečně tyto služby poskytovány v unii a částečně ve třetích zemích, je přirážka osvobozená jen v poměru, v jakém jsou ceny těchto nakoupených služeb.
Dále se dokument věnuje podmínkám, kdy plátce nesmí použít zvláštní režim pro cestovní službu a jak má potom postupovat. Zvláštní režim se například netýká osob, které zajišťují služby cestovního ruchu jménem a na účet jiné osoby.
Dalším okruhem problémů, které informace vysvětluje, je například přeprava osob, prodej nakoupených lázeňských poby-tů a stanovení obratu pro registraci.