Jak je možné si snížit příjmy


S výdaji je možné se setkat hlavně v rámci tří dílčích daňových základů: příjmy z podnikání, příjmy z pronájmu a ostatní příjmy.
Příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků je možné maximálně snížit o sražené či zaplacené pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
U příjmů z kapitálového majetku většinou žádné výdaje snižující tyto příjmy uplatnit nelze. Existují však i výjimky, například příjem z prodeje předkupního práva na cenné papíry, který je možné snížit o pořizovací cenu tohoto práva. Nelze však dosáhnout z hlediska daně ztráty.

Příjmy z podnikání

Co se týče příjmů z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti, je možné uplatnit výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.
Výjimkou jsou podíly společníků veřejné obchodní společnosti a komplementářů komanditní společnosti na zisku, kde tyto výdaje uplatnit nelze. A to proto, že v rámci tohoto podílu už jednou uplatněné byly.
Společník si však může svůj podíl na zisku snížit o zaplacené zdravotní a sociální pojištění, ovšem za podmínky, že pojistné neuhradila sama komanditní nebo veřejná obchodní společnost a neuplatnila je ve svých nákladech.
Podnikatel si může vybrat, zda uplatní ke svým příjmům výdaje ve skutečné, prokázané výši, nebo zda využije paušálu. Podle druhu činnosti je možné snížit příjmy o 50, 30, nebo 25 procent.
Paušál již přitom zahrnuje veškeré výdaje, nad jeho rámec je možné daňově uplatnit jen zaplacené pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
Součástí odvodů může být rovněž pojistné na nemocenské pojištění. To může být daňově účinné být i přesto, že se neodvádí správě sociálního zabezpečení, ale soukromé pojišťovně. Takto placené pojistné je však možné uznat jen do výše, která by se odváděla státu.
Možnost uplatnit výdaje procentem z příjmů je omezená pro účastníky sdružení, které není právnickou osobou.
Pokud nejsou příjmy a výdaje rozdělovány mezi účastníky sdružení rovným dílem, je možné uplatnit výdaje na ně připadající pouze v prokázané výši.
Co se týče majetku v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů, tak používá-li věc (ať už movitou nebo nemovitou) k podnikání jeden ze dvojice (případně oba), vloží ji do obchodního majetku jeden z manželů.
Využívají-li pak například automobil k podnikání oba manželé a vůz je v obchodním majetku jen jednoho z nich, mohou se o výdaje s ním související podělit.
U příjmů z pronájmu je možné si k výdělkům uplatnit také výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení. I zde existuje možnost neuplatňovat výdaje v prokázané výši, ale využít paušálu 20 procent z příjmů.

Uznatelné výdaje

Které výdaje je možné považovat za ty na dosažení, zajištění nebo alespoň udržení příjmů, by měl poplatník dobře posoudit. Jaké však v žádném případě není možné uplatnit a které naopak ano, říká především §24 a 25 zákona o daních z příjmů. Například nelze si uplatnit výdaje na pořízení hmotného majetku (promítne se do daní prostřednictvím odpisů), penále a pokuty s výjimkou smluvních, cestovní náhrady nad stanovené limity či nájemné za umělecká díla (není-li předmětem činnosti poplatníka výstavní, muzejní nebo galerijní činnost). Naopak je možné mezi daňové výdaje zahrnout například odpisy majetku, výdaje na zabezpečení požární ochrany.
Rovněž účinné mohou být cestovní výdaje. Samozřejmě nelze jet na dovolenou a vykázat ji jako pracovní cestu. Finanční úřad může při kontrole chtít vysvětlit, jak cesta souvisela s podnikáním - tedy byl-li to výdaj, který měl přispět k dosažení, nebo alespoň k zajištění a udržení příjmů.
Někdy zákon také podmiňuje daňovou uznatelnost výdaje vznikem příjmu. Tak například pro poplatníka vedoucího daňovou evidenci může být daňově účinná pořizovací cena pohledávky nabyté postoupením, ale jen do výše příjmů z její úhrady dlužníkem nebo postupníkem při jejím následném postoupení.

Ostatní příjmy

V případě ostatních příjmů je možné výdělky snížit jen o prokazatelně vynaložené výdaje na jejich dosažení. Není tedy možné daňově uznat ty na zajištění a udržení příjmu. Pokud by byl výdaj větší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží.
Výdaje v tomto dílčím daňovém základu v podstatě nelze vykázat procentem. Výjimkou jsou zemědělské příjmy, například z prodeje výpěstků ze zahrádky, kde je možné využít paušálu 50 procent.

Co může být také daňovým výdajem

Příspěvky právnickým osobám, pokud povinnost členství vyplývá ze zvláštního předpisu, nebo pokud je členství nutnou podmínkou k provozování činnosti.
Členský příspěvek poplatníka organizacím zaměstnavatelů.
Výdaje na pořízení nehmotného majetku (u poplatníků, kteří neúčtují).
Nedaňové výdaje, pouze do výše příjmů s nimi přímo souvisejících, za podmínky, že tyto příjmy ovlivnily zisk ve stejném roce nebo v předchozích letech.
Výdaje na propagační předměty, jejichž hodnota bez DPH nepřesáhne 500 korun a které nejsou předmětem spotřební daně.
Zdroj: zákon o daních z příjmů