Kalousek poprvé mluví o volbách

Miroslav Kalousek znovu udělal o jeden politický krok víc než jeho vlastní strana. Po sobotní celostátní konferenci KDU-ČSL poprvé veřejně řekl, že by lidovci zahájili jednání o předčasných volbách, pokud i za týden po sjezdu ČSSD bude v čele vlády Stanislav Gross.
V oficiálním stranickém usnesení se však o takové variantě nehovoří a ani se o ní mezi stovkou delegátů nehlasovalo.
Ačkoli Kalouskovo prohlášení popíchlo nejen sociální demokraty, ale i řadu lidovců, nelze podle bezprostředních reakcí očekávat, že by přiblížilo předčasné volby.

Předseda prý čelil tlaku

Sociálním demokratům spíš vadí, že Kalousek porušil závazek nevyhrocovat koaliční roztržku do sjezdu ČSSD. "Dřívější usnesení lidovců říkají, že jsou pevně rozhodnuti zůstat v koalici. A teď najednou Miroslav Kalousek začne veřejně prezentovat tento názor," uvedl Lubomír Zaorálek, který se podílel na vyjednávání mezi Grossem a Kalouskem.
Další z vyjednávačů ČSSD říká: "Není nic výjimečného, že Kalousek zkouší víc, než na co má od své strany skutečný mandát."
Část lidoveckého celostátního výboru však soudí, že Kalousek vůbec neměl o předčasných volbách veřejně mluvit. Ve schválené verzi usnesení se doslova hovoří pouze o tom, že "konference pověřuje předsednictvo KDU-ČSL dohodnout s novým vedením ČSSD takové změny koaliční smlouvy, které ukončí vládní krizi".
O Kalouskově interpretaci - přes předčasné volby - se někteří delegáti konference dozvěděli až doma. "Veřejně jsem to slyšela až ve večerních zprávách," uvedla europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová.
Lidovecký starosta Vsetína Jiří Čunek říká, že předčasné volby byly pouze jednou z alternativ, o kterých se lidovci při diskusi bavili. "Ale nehlasovalo se o ní. Je to názor předsedy. Stejně tak jsme se totiž bavili o tom, jak to udělat, aby vláda i naši ministři naplnili koaliční sliby a společně jsme dovládli. Dá se to vykládat i tak, že jsme dali našim vyjednávačům prostor, aby naplnili stávající vládní potenciál," říká Čunek.
Sám Kalousek se později pokusil své prohlášení zmírnit. "Je to varianta, o které máme pověření jednat, když se nepodaří dohodnout pokračování současné koalice," řekl.
A mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob tvrdí, že předseda byl k prohlášení dotlačen. "Po tiskové konferenci čelil tlaku, aby nebyl tak tajemný a řekl k plánům něco víc."

Lidovecká opozice

Přes nesouhlas s Kalouskovým vystoupením však nespokojená část KDU-ČSL svého předsedu otevřeně nekritizuje. Delegáti ovšem pod příslibem anonymity potvrdili, že kdyby Kalousek chtěl začít jednání o předčasných volbách, dají mu především řadoví členové v regionech najevo, že si takové řešení nepřejí. "Jako středová strana musíme být velmi opatrní na to, jak hlasitě chceme za sebou v koalicích práskat dveřmi," uvedl moravský účastník konference.
Že vnitrostranická opozice vůči Kalouskovi není jen symbolická, dokládá na první pohled přehlížený detail z lidovecké konference. Při změnách stranických stanov neprošel návrh současného vedení, aby se předseda KDU-ČSL volil místo současných dvou let na čtyři roky.
I kdyby tedy Stanislav Gross po víkendovém sjezdu obhájil svůj premiérský post a funkci šéfa ČSSD, není vyloučeno, že lidovci budou pokračovat v koaliční vládě.