Významnou funkci šéfa rozpočtového výboru včera opustil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Uvolnil si tak ruce k dalšímu postupu během koaliční krize.
"Považuji to za nezbytný vklad k politické kultuře naší země," řekl na tiskové konferenci. Podle vlastních slov reagoval na upozornění HN, že jeho manželka dosud nezaplatila darovací daň za směnku, kterou dostala před šesti lety od svého bratra Lubomíra Kašáka. Podle Kalouska daň zatím platit nemusela, přesto se rozhodl k demisi, aby články z novin neohrožovaly otřesenou důvěru veřejnosti v politiku.
"Zachoval se jako skutečný politik, který cítí odpovědnost ke své straně," pochválil Kalouska předseda nejsilnější krajské organizace, jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.
Někteří členové širšího lidoveckého vedení ale připouštějí, že tento krok měl i důležitý vnitrostranický význam. "Nebylo to jen gesto politické etiky," uvedl jeden z členů širšího vedení KDU-ČSL. Upozornil, že Kalousek potřeboval zlepšit postavení ve straně před zítřejší konferencí, kde se má sejít sto lidovců z celé republiky. "I na něho je kvůli rodinným financím vyvíjen ve straně silný tlak. Lidovci jsou obecně lidé spíše chudší než bohatší a když se v souvislosti s předsedou začne mluvit o šesti nejasných miliónech, velmi zpozorní," dodal člen vedení lidovců.
Kalousek popírá, že by jeho krok měl takové pozadí: "Reagoval jsem na články v novinách, se sobotní konferencí to nemá časovou souvislost." Silnou podporu straníků Kalousek přitom potřebuje do dalšího jednání se sociálními demokraty.
Pokud velikonoční sjezd ČSSD potvrdí Stanislava Grosse v čele vlády, odmítne tím Kalouskův požadavek, aby premiér podal demisi. Takový závěr sjezdu přitom předpovídají všichni významní sociální demokraté. Kalousek proto potřebuje silnou pozici, aby mohl nekompromisně reagovat.
Dnes je pravděpodobné, že kraje mu neomezený mandát poskytnou. "Vedení KDU-ČSL bude mít i nadále podporu ve svých krocích," říká například předseda olomoucké krajské organizace Tomáš Kvapil. "Postup předsednictva byl dosud rozumný," doplňuje předseda jihočeského kraje Vladimír Pavelka. "Plně akceptujeme kroky, které byly učiněny," říká také za zlínský kraj předseda František Slavík.
Podle Slavíka lidovci i během sobotní konference dodrží postní dohodu a nebudou se k poměrům v koalici vyjadřovat. Kalouska nezavážou žádnými podmínkami, jak by měl postupovat v případě, že Gross svou funkci nesloží. Nestanoví ani to, jestli existuje pro KDU-ČSL jiné přijatelné řešení.
Když Kalousek s ČSSD kompromis nedomluví, měla by se podle hejtmana Juránka sejít další konference lidovců týden po velikonocích znovu, aby rozhodla o případném odchodu z koalice.
Pro takovou variantu připravuje půdu včerejší Kalouskovo gesto. Odstoupení z čela rozpočtového výboru předseda lidovců interpretoval nepřímo jako vzor pro Grosse: "Kdyby odešel, veřejnosti by se ulevilo," prohlásil.
Kdyby sjezd Grosse potvrdil a lidovci vládu opustili, vinu za rozpad by mohli dávat nepoučitelným sociálním demokratům.